Богините на войната са най-висшето олицетворение на силната жена или архетипната войничка. Чрез множество истории, почерпени от различни митологии, те защитават своите убеждения. Традиционно в повечето култури по света жените не са играли активна роля на бойното поле, но парадоксално, има много богини-воини. Те отразяват различните аспекти на войната, вариращи от смъртта и разрушението до славните победи. ✌️
А богинята на войната олицетворява физическата сила, победата, способността да защитава и да се бори за своите права, както и за тези на другите. В някои митове тези женски божества отразяват необходимостта да побеждават на всяка цена и да доказват своето превъзходство за сметка на етичните принципи. Докато в други истории те благосклонно защитават най-слабите или това, което изглежда правилно в техните очи.
Тези божества на войната често имат по няколко струни на лъка си, като понякога олицетворяват и плодородието, справедливостта или дори любовта. Кои са тези богини на войната? Какво символизират те? Оказали ли са влияние върху древните религии? Открийте по-долу, без да се бавите повече, нашите приказни 10 богини на войната – божествени същества със свръхестествени сили, които са част от много от световните митологии.
10. Анахита Персийска богиня на войната
Анахита е древна персийска богиня на плодородието, водата, здравето, изцелението и мъдростта. Заради връзката ѝ с жизнените свойства тя е била свързвана и с войната в Древна Персия, като войниците са ѝ се молели за оцеляване преди битка. Анахита е покровителка на жените и на праведните царе. Тя язди колесница, теглена от четири коня, кръстени на вятъра, дъжда, облаците и снеговете. ️
Изключително популярно, пълното ѝ име – Аредви Сура Анахита – означава влажна, силна и чиста. Описвана като красива млада девойка, силна, висока и чиста, Анахита е изобразявана облечена в златно бродирано наметало и държи барема (свещено растение) в ръка. Тя е родена в Вавилон и се разпространява в Мала Азия, Индия и Египет, където е изобразявана като въоръжена и кавалеристка богиня. Понякога Анахита е смятана за съпруга на Митра. Нейните свещени животни са гълъбът и паунът.
Анахита – произведение на shirinart в DeviantArt
9. Ищар Месопотамска богиня на войната
Ищар (Инана в шумерските източници) е основна месопотамска богиня, тясно свързана с любовта и войната. Това могъщо месопотамско божество е първото известно божество, за което имаме писмени свидетелства. Макар и до голяма степен непознато днес, това внушително древно божество играе сложна и влиятелна роля в религиите и културите на древния Близък изток.
Богинята на войната Ищар е може би най-важното божество-майка на Месопотамия. Тя носи титлата „Царица на небесата„. Ищар е била и богиня на дъжда и бурите, откъдето идва и връзката ѝ с Ан, бога на небето. Последният често бил изобразяван с лъв, чийто рев наподобявал гръмотевица. Силата, която ѝ се приписвала във войната, може би идвала от връзката ѝ с гръмотевичните бури. Един от най-важните астрологични символи на Ищар е утринната звезда, планетата Венера и звездата Сириус. ⭐
Ищар – творба на Derynee, primoyearzero и Feedington в DeviantArt
8. Ицпапалотл Ацтекската богиня на войната
Ицпапалотл, наричана „обсидианова пеперуда“ или „ноктеста пеперуда“, е богиня на войната в ацтекската митология. Ицпапалотл олицетворява пречистването или подмладяването чрез жертвоприношение на ценното. Тя често е изобразявана като скелетно същество с нокти на ягуар и крила, облицовани с обсидианови ножове. Майка на Миксокатл, тя се свързва с молеца Rothschildia orizaba от семейство Saturniidae, както и с птиците и огъня. Нейният нагуал бил елен.
Тя е една от Цицимиме, могъщите и опасни звездни демони. Заедно с други женски божества като Сихуатето, Тлалтекухтли, Коатликуе, Цитлаликуе и Сихуакоатл, Цицимиме са покровителки на акушерките и родилките. Страховитата богиня Ицпапалотл управлява райския свят на Тамоанчан, рая на жертвите на детската смъртност и мястото, определяно като мястото, където са създадени хората.
Itzpapalotl – художествено оформление от Джонатан Хигареда, Гилермо Гонсалес и Борис Гвоздерак на ArtStation
7. Бадб Келтска богиня на войната
Бадб, известна също като Бадб Катха (боен гарван), е Келтска богиня на войната. В ирландската келтска митология тя е известна с това, че предизвиква страх и объркване сред войниците, за да повлияе на хода на битката в своя полза. Бадб може да се появи и преди война, за да обяви мащаба на предстоящото клане или да предскаже смъртта на видна личност. Понякога тя прави това с прочувствени викове, което води до сравнения с банши, свръхестествено женско същество.
Заедно с Мориган и Маха Бадб образува трио богини, олицетворяващи смъртта, войната и пророчеството. Описвана като демонична, Бадб изпълвала съзнанието на войниците с гняв, довеждайки ги до неистова лудост. Наслаждавайки се на мъртвите на бойното поле, тя често приема формата на стара жена и се храни с главите на падналите воини. Бадб също така предава имената на онези, които са предопределени да умрат. Поради тази причина Бадб се възприема по-скоро като фигура на смъртта.
Бадб – творба на Джон Маккамбридж в ArtStation
6. Дурга Хиндуистка богиня на войната
В хиндуистката митология Дурга, известна също като Шакти или Деви, е закрилящата майка на Вселената. Тя е едно от най-популярните божества на тази древна религия, защитник на всичко добро и хармонично. Според легендата Дурга е създадена, за да убие биволския демон Махишасура от Брахма, Вишну, Шива и по-малките богове, тъй като последните не успели да го победят. ⚔️
Родена красива и в цял ръст, Дурга представя свирепа и заплашителна форма срещу враговете си. Обикновено е изобразявана, яхнала лъв или тигър, и е надарена с 8 или 10 ръце, всяка от които държи специалното оръжие на един от боговете, който ѝ ги е дал за битката с биволския демон. Дурга Пуджа, който се провежда всяка година в нейна чест, е един от най-големите фестивали в Североизточна Индия.
Durga – Artwork by scorpy-roy on DeviantArt
Дурга носи различни оръжия и предмети, които използва в борбата си срещу злото. Всеки от тези инструменти има важно символично значение за хиндуизма. Сред най-значимите са мечът, който символизира знанието, и лъкът и стрелите, които олицетворяват енергията.
5. Джиутян Сюанну Китайската богиня на войната
Джиутян Сюанну (九天玄女) е китайската богиня на войната, но също и на дълголетието и любовните отношения в даоистката митология. Тя притежава свръхестествени и магически сили. Тя дори има способността да превръща звездите около Голямата кофа във воини, които може да използва за защита на Китай, ако възникне необходимост. Нейните мистични способности и стратегически съвети са помагали на могъщи военни командири да спечелят решаващи за Китай битки.
Смята се, че китайската богиня Дзиутиан Сюанну е помогнала на Жълтия император Хуанди с военни послания и свещени талисмани, за да му помогне да победи Чиу, могъщ племенен цар. Джутиан Сюанну е особено известна със способността си да се прави на невидима – важна военна стратегия за победа над враговете и защита на държавата. Описват я като красива жена със снежнобяла кожа. ❄️
Джутиан Сюанну – творба на GEIKOUart в DeviantArt
4. Сехмет египетска богиня на войната
Сехмет, лионноглавата богиня на войната, е едно от най-старите известни египетски божества. Тя защитавала великите фараони и ги водела на война. Пустинята е родена от нейния дъх, а името ѝ, произлизащо от египетска дума, означава „сила“. Свързвана с болестите, изцелението и медицината, Сехмет е известна като свирепа и кръвожадна. Подобно на други страховити богини в египетския пантеон, тя била наричана „Окото на Ра„. ️
Доминиращата богиня на 12-ата египетска династия, Сехмет, дъщеря на бога на слънцето Ра, също била слънчево божество. Тя често е изобразявана облечена в червено, за да символизира жаждата ѝ за кръв, и носеща на главата си слънчев диск, заобиколен от кобрата Урей, която представя историята на нейното създаване. След войната на египетската богиня били принасяни жертви, за да я задоволят. Сехмет била толкова широко почитана, че фараонът Аменемхат I преместил центъра на поклонението ѝ, когато столицата на Египет била преместена в Итауи.
Сехмет – творба на Сандара Танг в ArtStation
3. Фрея Скандинавска богиня на войната
Фрея, Скандинавска богиня на войната, отговаряла също за любовта, плодородието и смъртта. Дъщеря на Ньорд, бога на океаните, и сестра близначка на Фрейр, бога на земеделието, e една от най-известните богини в скандинавската митология. Прасетата били свещени за нея и тя яздела глиган със златни гриви, както и колесница, теглена от крилати котки. Фрея имала привилегията да избира половината от героите, убити в битка, за своята голяма зала Fólkvangr (бог Один отвеждал другата половина във Валхала). ☁️
Куха и похотлива, на Фрея се приписва и злодеянието да преподава магьосничество на Асеите (племе богове). Подобно на египетската богиня Изида и гръцката богиня Афродита, Фрея обикаляла света в търсене на изгубен съпруг и плачела със златни сълзи. Тя била известна и с четири прозвища: Mardöll, Hörn, Gefn и Syr. Според Тацит, римски историк, майката на Фрея е Нерт, божество на плодородието.
Фрея – творба на Томаш Ригер на ArtStation
2. Беллона Римска богиня на войната
Беллона е римската богиня на войната./strong>, разрушението, опустошението и майка на Рейна и Хила Авила Рамирес-Арелано. Тя била важна богиня за римляните, тъй като контролирала и външната военна политика. Въпреки че няма гръцка форма, тя има гръцки еквивалент в лицето на Енио, богинята на битките. Беллона е тясно свързана с Марс, римския бог на войната. Божество с неясен произход, Беллона е смятана за негова съпруга, въпреки че е известно, че е и негова дъщеря, ездачка или дори негова сестра близначка.
Римляните вярвали, че Беллона може да им предложи защита по време на война и да им осигури победа. Поради тази вяра тя била вездесъщо божество в молитвите на войниците и бойните им викове. В много случаи Беллона била призовавана да придружава войниците. Поради важността на завоеванията на Римската империя, Белона играела активна роля през цялата история на Рим. Благоразположението на Беллона означавало положителен изход във военна ситуация. ⚔️
Беллона – творба на VLAC в DeviantArt
1. Атина Гръцка богиня на войната
Атина е уникално божество-воин от гръцката митология, което се радва на неизмерима популярност както сред боговете, така и сред смъртните. Нейното раждане далеч не е обикновено, тъй като, технически погледнато, майка ѝ не я е родила. Майка му, Метис, е погълната от Зевс, докато е бременна, поради пророчество, че нероденото дете на Метис ще стане господар на небесата. Когато дошъл моментът Атина да се роди, Зевс започнал да се оплаква от огромно главоболие. Тогава Атина се появила от главата му, напълно пораснала и облечена в доспехи. ️
Атина, Гръцка богиня на войната, била известна със своята свирепост в битките, но за разлика от Арес, тя никога не била избухлива и винаги вярвала в справедливостта и правотата. Тя участвала само във войни, водени при самозащита. Атина е божественото олицетворение на разума, мъдростта и знанието. Като любимо дете на Зевс, тя дори имала право да използва мощната мълния на баща си в случай на нужда. Степента на нейното влияние върху света на смъртните се илюстрира от факта, че град Атина е наречен на нейно име. ️
Атина – творба на Carlos Quevedo в DeviantArt
Какво представляват богините на войната?
По принцип в митологиите е погрешно схващането, че тези богини на войната се свързват с един-единствен аспект или цел, въпреки че борбата и насилието са неразделна част от техните митове. Макар да е вярно, че много божества са станали известни с конкретни роли или умения, те често са имали редица взаимосвързани специалности. Освен с война, един бог или богиня може да бъде свързан с мъдрост, защита, стратегия и сила, както и с безброй несвързани области.
Току-що се насладихме на неизчерпателен списък на богините на войната, в който се споменават техните роли в съответните митологии. Вече знаете имената и историите на няколко божества-войни, техните оръжейни подвизи, както и символиката им в рамките на дадена цивилизация. Не забравяйте обаче, че дори богините на войната могат да бъдат победени, защото всяко същество има слабост. Въпреки безсмъртието си, тези победени богини били считани за по-малко могъщи и често били затваряни или прогонвани от божественото царство.