Гръцката митология е сборник от истории за богове, богини, герои, същества и ритуали на древна Гърция. Сред най-популярните мъжки божества са Зевс, Посейдон и Аполон. Сред гръцките богини най-известни са Афродита, Хера и Атина.
В тази статия ще разгледаме Арес, гръцкия бог на войната. Герой, от когото се страхуват много същества заради неистовото му поведение на жаден за битки човек. Защо Арес е толкова непопулярен сред боговете и гърците? Каква е ролята му в гръцката митология? Какво символизира Арес? Това са само част от въпросите, на които ще отговорим в тази статия.
В гръцката митология Арес е богът на войната, жаждата за битки и мъжествеността. Син на Зевс и Хера, той е едно от дванадесетте олимпийски божества. Арес олицетворява най-варварските аспекти на войната, като жестокост и клане, както и емоциите, които водят до насилие, ярост и омраза. Той царува над бойните полета и армиите.
Арес играе сравнително ограничена роля в гръцката митология, както е представена в литературните разкази, въпреки алюзиите за многобройните му романси и обилното му потомство. Арес е нескромен войнствен владетел, наистина много недооценен, но абсолютно заслужаващ да се интересува от него. Без повече приказки, нека разберем повече за този известен герой от гръцката митология!
Етимология на името Арес
Етимологията на името Арес води началото си директно от гръцката дума „arē“ („ἀρή „на старогръцки), която означава „чума„, „разрушение„, „проклятие“ или „импресия„. Твърди се, че думата произхожда от протоиндоевропейското *M̥rēs, което е вероятният корен на римското и латинското име „Mars„, означаващо „сражение“ или „война„. ⚔️
Най-старата засвидетелствана форма на името е микенското гръцко, a-re, изписано с линейното сричково писмо B. Прилагателният епитет Ареос често се добавял към имената на богове и богини, когато те участвали във война: „Зевс Ареос„, „Атина Арея„, дори „Афродита Арея„.
Творба от Smoky Gray на ArtStation
Тази дума води началото си и от санскритската дума irasya, което означава „лоша воля„, и е оцеляла до наши дни в английски думи като „ire“ и „irate„. В Илиадата на Омир думата ares се използва като общоприето съществително, синоним на „битка„.
Кой е бог Арес?
Арес е син на Зевс и Хера, царя и царицата на олимпийските богове. Арес е гръцкият бог на войната, едно от дванадесетте олимпийски божества. Негови сестри са Хеба, виночерпецът на боговете и богините, и Илития, богинята на майчинството, раждането и акушерките.
- Име: Арес (на старогръцки Ἄρης / Árēs)
- Баща: Арес (на старогръцки Ἄρης / Árēs)
- Майка: Хера
- Любовник: Афродита (Арес също е имал безброй любовници)
- Деца: Деймос, Фобос, Хармония и много други потомци
- Братя и сестри : Илития, Хебе, Атина, Аполон, Артемида, Хермес, Дионис, Хефест и много други.
- Главна функция: Бог на войната
- Седалище: Бог на войната
- : Планината Олимп, Тракия, Македония, Тива, Спарта, Магне
- Символи: Меч, копие, щит, шлем, колесница
- Духовно животно: Куче, дива свиня, лешояд, змия
- Епитети: Разрушител на градове, ненаситен за война, нападател на крепостни стени, унищожител на щитове, бич за хората
Баща: Зевс
Творби на Стефан Копински, Антон Смазнов и Николас Елиас на ArtStation
Подобно на повечето мъжки гръцки божества, за Арес се твърди, че е имал много любовници, както и много деца. Той е имал дълга и изпълнена със събития афера с богинята Афродита. Заедно те родили много важни герои, сред които Деймос, богът на ужаса и страха, и Фобос, богът на страха. И двамата богове служели като помощници на Арес и го придружавали в битка на колесницата му.
Какво символизира бог Арес?
Гръцкият бог Арес, за разлика от Атина, олицетворява само разрушителната страна на войната. Арес обикновено е олицетворение на насилието и бруталността в най-чистата им форма. Той не е обичан нито от боговете, нито от хората. С изключение на богинята Афродита, която го е дарила с много извънбрачни деца.
Често изобразяван като бог на войната par excellence, Арес традиционно символизира, че най- бруталните, безмилостни и неконтролируеми аспекти на борбата. Нейният колега Атина, от друга страна, олицетворява стратегическите и тактическите аспекти на военния конфликт.
Творби на Мануел Раньо и Микел Еатоф в ArtStation
Арес олицетворява също борческия дух и кръвожадната страст на войната. Често изобразяван в битка, импулсивността, темпераментът и желанието на Арес да предизвиква хаос го правят най-малко харесвания от олимпийските божества.
Въпреки че Арес е широко разпознаваем бог, той е страшно обожаван. Гърците често твърдели, че той е тракиец (Тракия е област в Северна Гърция, населена с известен войнствен народ), за да го откъснат от гръцкото общество и ценности. Непопулярността на Арес подсказва не само, че гърците са били твърде свикнали с конфликтите, но и че не са искали да отбелязват разрушителните им тенденции.
Личността на Арес
Статутът на Арес като страхливец зависи изцяло от версията на разказваните истории. Арес е смятан за един от най- красивите и съблазнителни богове. Тази черта е използвана от атиняните и спартанците, за да опишат характера му по два напълно различни начина:
- Атиняните приписвали красотата на Арес на факта, че той бил безстрашен и бягал от битка веднага щом се окажел в опасност, оставяйки хората, които подстрекавал, да умрат в борбата за него.
- Спартианите приписвали красотата на Арес на факта, че той бил толкова изтънчен воин, че чертите му оставали съвършени и непокътнати, като никой никога не е успял да направи и най-малката драскотина по него.
Въпреки това крещящо противоречие между почитателите и отклонителите, всички останали аспекти на Арес са предмет на консенсус, но се разглеждат от съвсем различни ъгли – възхитителни черти, обикновени странности или дълбока жестокост.
Творба на Оливер Мюлер в ArtStation
Арес е бил изключително садистична личност, приемала насилието и възприемала разрушението като всичко – от красота до веселие. Въпреки че е садистичен сангвиник и опасен, Арес всъщност е симпатичен баща, който се опитва да бъде за децата си това, което Зевс не е бил за него. Той бил едновременно любящ и защитен към тях.
Арес стигнал дотам, че убил сина на Посейдон, Халирхотиос, който се опитал да малтретира дъщеря му Алкип. Синовете му, Фобос и Деймос, се заели да накарат баща си да се гордее с тях, като сеели хаос винаги, когато това било възможно – действия, които Арес оценявал високо.
Какви са силите на бог Арес?
Арес бил бог на войната, а силата му била свързана с физиката и силата. Често бил свързван с огъня и бил смятан за божество на воините с майсторство в оръжията. Като бог-воин той бил изключителен боец в битка, но също така бил причина за голямо кръвопролитие и голям хаос, където и да отидел.
Като бог на войната, Арес ставал свидетел на жестокост и насилие, които царували на върха. Техническите му умения в битките били ненадминати, но това не включвало тактиката – аспект, за който Атина настоявала и който той пренебрегвал в полза на бруталната сила и личното майсторство в битката. На Арес не му пукало кой ще победи, той просто искал хората да се бият и да се убиват един друг. ☠️
Творба на Рийс Кларк в ArtStation
Арес е изобразен като един от най-силните физически богове./b>, поне от второто поколение олимпийци, като богове като Зевс и Посейдон са много по-силни от децата си. Арес постоянно яздел с Ерис, богинята на раздора, на своя страна.
Арес обожавал Ерис, защото самото ѝ присъствие предизвиквало дребни разправии, яростни спорове и разделителни линии между враговете. Арес раздухваше тези кавги, докато не ги доведе до убийствен плам. Това беше стандартният процес на Арес за посяване на семената на войната – Ерис създаваше основното разделение, а след това ескалацията на разногласията прерастваше в тотална война. ⚔️
Какви са атрибутите на Арес?
главният атрибут на Арес е неговият войнишки шлем. Дори в битови сцени, като например празниците на боговете, той е изобразяван с шлема си или с него. Други атрибути на бог Арес включвали щит, копие, а понякога и меч в ножница. Щитът му често бил украсяван с емблеми, характерни за древните художници, а не за самия бог на войната. ️
Арес обикновено бил облечен като стандартен гръцки воин с къса туника, пластрон, шлем и сандали. Нагръдникът често е пропускан за сметка на обикновена туника, а понякога е изобразяван гол, с изключение на шлема и щита. Арес може да бъде доста труден за идентифициране в древногръцкото изкуство, тъй като има малко неща, които да го отличават от другите фигури на воини.
Творба от Irnyo на ArtStation
В изкуство, Арес обикновено е изобразяван с шлем, щит и меч или копие. Той кара четириколка и е придружаван от кучета или ваутури. Понякога на негова страна се изобразяват и синовете му Деймос и Фобос.
Арес в древногръцката митология
Въплъщава гняв, ужас и ужас.b>насилие, Арес е импулсивно божество от гръцката митология, което често се оказва превъзхождано в битка. Романтичните му подвизи са далеч по-успешни, а аферата му с Афродита е най-известната. Неговият еквивалент в скандинавската митология е богът на войната Týr.
За сведение, Арес е гръцкият бог на войната и по-точно духът на битката. Той олицетворявал ужасите на бруталната война и клането. Арес никога не е бил много популярен и култът му не е бил широко разпространен по време на Древна Гърция.
Творба на Магерам Зейналов в ArtStation
За мнозинството гърци, които предпочитат спокойствието пред агресията, Арес е предупреждение срещу опасностите от неконтролируемата страст и необмислените действия. Интересно е, че Арес е бил последван от Спартиатите и Тебаните – воини, прочути не само с уменията и агресията си, но и с прославата на войната. ⚔️
Митовете, в които Арес се появява, са рядкост. В сблъсъците си, както и в любовните си приключения, той не винаги е в най-добрата си форма. Арес безспорно е бил велик боец, но неговата пламенност и неконтролируема импулсивност не са го спасявали от наранявания и поражения.
Кадмос и основаването на Тива
В мита за основаването на Тива Арес играе ключова роля.Арес заема важно място, тъй като той е баща на дракона на свещения извор, убит от Кадмос. Кадмос, под мъдрия съвет на Атина, е извадил зъбите на звяра и след това ги е разпръснал по земята.
От това произлезли „Спартоидите“ (посятите хора), които са известни като наследници на Спартиатите. Пристигайки във въоръжения свят, Кадмос, уплашен, хвърлил камък по тях. Вярвайки, че всеки от тях е нападнат от друг, те се сражавали помежду си, като останали само петима оцелели:
- Ехион (на старогръцки Ἐχίων / Ekhίôn, „син на усойница“)
- Оудайос (старогръцки Οὐδαῖος / Oudaĩos, „от земята“)
- Хтониос (старогръцки Χθονίος / Khthoníos, „който прониква под земята“)
- Hypérénor (старогръцки Ὑπερήνωρ / Uperếnôr, „свръхчовек“)
- Péloros ((древногръцки Πέλωρος / Pelôros, „с чудовищно величие“)
Те след това помагат на Кадмос да основе Тебс. Впоследствие спартоите определят тебаните. За да компенсира за убийството на дракона, Кадмос трябвало да служи на бога на войната Арес в продължение на осем години. В знак на добра воля Кадмос се оженил за Хармония, дъщерята на Арес и Афродита.
Така Кадмос бързо основал Тива. Градът Тива господствал над обширната и плодородна равнина Беотия, която служила и за бойно поле. Плутарх, гръцки философ, разказва, че някога равнината била описана като „дансинга на Арес“.
Арес и Троянската война
По време на Троянската войнаизбухливият, капризен и войнствен Арес се сражавал последователно за и против ахейците – коалицията от гърци, които нахлули в Троя и я обсадили. В крайна сметка Арес, убеден от Афродита да подкрепи нейната кауза, ще подкрепи троянците.
Когато Арес защитавал троянците, той се сблъскал с Атина, която се сражавала на страната на ахейците. По време на битката им Атина успява да зашемети Арес с хвърляне на камъни. По-късно по време на конфликта Атина ще дари смъртния Диомед, цар на Аргос, със свръхестествена сила и смелост. Диомед ще използва тези сили, за да рани сериозно бог Арес и той да се оттегли.
Artwork by GENZOMAN on DeviantArt
Арес и Афродита
Както и при другите богове и богини, много истории за Арес се съсредоточават върху романтичните му забежки, особено около връзката му с Афродита. С течение на времето Арес започнал да се влюбва в Афродита, която била омъжена за Хефест, бога на занаятите.
Един ден богът на слънцето Хелиос случайно забелязал как Арес и Афродита правят любов в леглото на Хефест. Хелиос побързал да съобщи на Хефест и съпругът на Афродита скоро измислил хитрост, за да хване в капан двамата влюбени.
Artwork by Stefan Kopinski and Elena Turtle on DeviantArt
С голямото си умение Хефест направил нишка от толкова тънък материал, че на практика била невидима, и я поставил в леглото си. Следващия път, когато Арес и Афродита се възползвали един от друг, Хефест задействал капана си и ги хванал на местопрестъплението. ️
Хефест поканил всички дивизии от гръцкия пантеон да станат свидетели на това, което е открил. Докато богините отказали, твърдейки, че са скромни, мъжките богове нетърпеливо присъствали на сцената и се смяли от сърце, когато видели какво има да им покаже Хефест. Посейдон съчувствал на тежкото положение на унизения Арес и помолил Хефест да го освободи.
Както се разказва в Одисеята: „Могъщият Хефест развързал връзките и двамата, веднъж освободени от толкова силна връзка, се изправили веднага. Арес заминал за Тракия, а тя, Афродита, която обича смеха, отишла в Кипър, в Пафос, където са нейните владения и благоуханният й олтар.“ Арес обаче щял да се смее последен, тъй като Афродита щяла да му роди много деца.
Artwork by ZippyGuitar on DeviantArt
Арес и Афродита имали потомство с неочаквани характеристики. Тези деца включвали Адрастея (богиня на баланса между доброто и злото), Хармония (богиня на хармонията и мира) и божествата, известни като Ероти – крилати божества, свързани с любовта и еротиката.
These deities were Eros (god of love and creative power), Anteros (god of reciprocal love), Химерос (бог на любовното желание, чието име означавало „неконтролируемо желание“) и Потос (бог на завистта и плътското желание). Децата на Арес и Афродита представлявали идеята, че еротиката идва от съчетанието на любовта и суровото страстно насилие.
Други деца на Арес били Мигдон и Едон, родени от Калиопа, музата на епическата поезия. С Отрера, царицата на амазонките, Арес ражда Антиопа, Меланипе, Пентезиле и Иполит. Арес е баща и на Нике, богинята на победата, и на убиеца Кикнос.
Арес срещу Херкулес (митология)
В друг мит срещаме бога на войната Арес, който се изправя срещу полубога Херкулес. Историята започва в Македония, с Кикнос, син на Арес, кръвожаден и жесток човек, който нападал пътниците по пътя им към оракула в Делфи. Той крадял даровете, предназначени за бог Аполон, а след това с черепите и костите на жертвите си строял храм в чест на баща си Арес. ☠️
Послан от Аполон, Херкулес убил Цикнос в единоборство, което предизвикало гнева на Арес. Вбесен, богът на войната се канел да убие Херкулес, докато Атина не се появила пред него, призовавайки го да овладее гнева си и да спре битката. Арес, отказвайки да го послуша, изпраща копието си към Херкулес, но то е отклонено от Атина. ️
Тогава Арес вади меча си и скача срещу Херкулес, който, виждайки възможност, забива копието си в бедрото на Арес, поваляйки бога на земята от болка. Синовете близнаци на Арес, Фобос и Деймос, ще се появят, за да спасят и върнат Арес на Горския Олимп. ️ В друга версия самият Зевс разделя Атина и Арес с мълнията си. ⚡
Творба на Стефан Копински на ArtStation
През жестокия характер на сина си Кикнос, Арес го обича. За гърците, които попивали тези разкази за смущаващите поражения на Арес, поуката била очевидна: пресметливата стратегия на Атина винаги побеждавала сляпата ярост на Арес.
Арес и великаните
Този мит разкрива отношенията на боговете с други раси същества, могъщи и божествени. Един ден Арес бил отвлечен от Алодите, Отос и Маймуната.Ефиалт, великани, които били синове на Посейдон и Ифимедия. Разгневени от поражението на гигантите при Титаномахия, Отос и Ефиалт, изпратени от Гая, замислят отмъщение срещу боговете на Олимп.
Те планирали да отвлекат Артемида и Хера, но решили, че първо трябва да заличат Арес от картината. Скоро великаните го заловили и го напъхали в бронзова стомна, където останал затворен цяла лунна година (тринадесет месеца).
Творба от NinjArt1st в DeviantArt
Самостоятелно, Хермес доловил за съдбата на Арес чрез Ерибоя, кърмилницата на великаните, която била обхваната от състрадание към Арес и предупредила Артемида. Богинята незабавно се предложила на Ефиалт в замяна на освобождаването на Арес, което накарало Отон да ревнува.
Накрая великаните решили да убият Артемида, но докато нанизвали лъковете си, богинята приела формата на елен и се промъкнала между тях. В суматохата великаните пропуснали напълно ланичката и в крайна сметка се застреляли един друг. За пореден път хитростта надделяла над силата и гнева. Вижте още изображения
Арес в популярната култура
През последните години Арес се радва на възраждане в популярната култура. Въпреки че е запазил голяма част от войнствената си природа, той е преосмислен и като зъл герой, който се стреми да постигне зловещи цели.
Арес заема видно място в поредицата видеоигри God of War. В първата част на поредицата Арес е главният антагонист и финалният бос. В сюжета на играта Арес щеше да нападне Атина, докато Кратос, негово бивше протеже, не дойде да спаси града. ⚔️
Освен появата си в Херкулес на Disney, Арес играе важна роля в телевизионните сериали Хена, воинът и Херкулес: Легендарните пътешествия. И в двата сериала героят на Арес е изигран от Кевин Тод Смит. Арес е и един от главните злодеи в поредицата книги Пърси Джаксън и олимпийците, написана от Рик Риордан.
Накрая Арес се появява като главен антагонист в хитовия филм Жената-чудо (2017) с участието на Гал Гадот в ролята на Диана, амазонка, и Дейвид Теулис в ролята на Арес/Патрик Морган. Във филма Арес е злодейски герой, който убеждава хората да извършват ужасяващи действия. Представянето му като интригант, работещ зад кулисите, беше значително отклонение от предишната му роля на буен, необуздан бияч.