Искате ли да научите повече за основните богове на войната? Да се запознаете с техните истории и митове? Да научите за техния митологичен произход? Да откриете техните невероятни дела и подвизи? Разберете какво олицетворяват и представляват в различните култури и още много други неща?
Почитател на легендите и божествата, днес ще се занимаем с една завладяваща тема: боговете на войната. В много истории се описват и оживяват епични битки с участието на тези богове и богини с невъобразими характеристики.
Богът на войната е божествено същество със свръхестествени способности, тясно или далечно свързано с бойното поле. Често почитани от страх или любов, тези могъщи божества се призовават, за да дадат предимство в битката. Те символизират сила, власт и победа.
Стойностите на тези различни божества на войната варират в зависимост от фолклора и вярванията, с които са свързани. Нека без повече приказки да разберем историята, която се крие зад тези приказни герои и тяхното невероятно съществуване.
12. Шанго: африканският бог на войната
Шанго, известен също като Чанго, е африканският бог на войната, мълниите, гръмотевиците и огъня. Оставайки сред най-популярните ориши (африкански божества), в негова чест все още се провеждат традиционни церемонии в Африка, Южна и Латинска Америка. Шанго е доминираща фигура, която присъства в няколко религии в Нигерия и Бенин. ⚡
Този бог от пантеона на йоруба (африканска етническа група) имал много напорист, дори тираничен нрав, но бил и щедър. Огънят и мълнията са природните стихии, които характеризират Шанго. Неговата двойна брадва, наречена оше, е най-представителният му символичен предмет. На скулптурите на бог Шанго често се изобразява оше, излизащо от върха на главата му, което означава, че войната и избиването на враговете са основните му характеристики.
Шанго – творба на Амелия Тан, hiran pieris и Kindred Styles в ArtStation
11. Сканда: хиндуисткият бог на войната
Сканда, известен също като Картикея или Кумара, е хиндуисткият бог на войната. Син на върховния бог Шива и богинята Парвати, Сканда е божество-попечител, което е много популярно в Южна Индия. Легендата разказва, че той е роден, за да поведе божествената армия срещу демоните.
Сканда, богът на войната и генерал на армията на боговете, е известен със своята сила и необикновени умения. Той бил олицетворение на съвършенството, изключително смел, интелигентен и висококвалифициран в изкуството на войната, той станал главнокомандващ на девите (индуистките божества). ⚔️
Сканда държи копие в едната си ръка, а другата му ръка винаги благославя поклонниците. Конникът му е павлин – благочестива птица, която хваща с краката си змия , която символизира егото и желанията на хората. Паунът символизира унищожаването на вредните навици и победата над чувствените желания. По този начин символичните изображения на Сканда посочват пътя към постигане на съвършенство в живота.
Сканда – художествено произведение на А. Герингер
Шаданана, другото име на Сканда, означава „шестоглавият“ и се отнася до петте сетива и ума. Неговите шест глави илюстрират добродетели, които му позволяват да наблюдава всички посоки едновременно – важна способност, която му гарантира, че може ефективно да противодейства на всички удари, които могат да му бъдат нанесени.
- Конят, който Сканда язди, е паун на име Паравани.
- Смята се, че Сканда е един от най-красивите и съблазнителни богове.
- Предполага се, че хиндуисткият бог Сканда се е проявил с единствената цел да убие асура на име Таракасура.
10. Туматауенга: маорският бог на войната
В маорската митология Туматауенга е маорският бог на войната и човешките дейности, свързани с храната. Като бог на войната към него се отнасят с най-голямо уважение и страх. По време на военните ритуали маорите го призовавали да се присъедини към тях на бойното поле.
В легендата за сътворението се разказва, че всички деца на Ранги и Папа, бащата на небето и майката на земята, плътно вплетени между телата на родителите си, били принудени да пълзят безкрайно дълго в тъмнината. Туматауенга предложил на братята си да убият родителите си, за да допуснат светлина в света, докато Тане Махута, богът на горите, предложил вместо това да ги раздели.
Действията на Туматауенга повлияли на маорския начин на живот, благодарение на войната, която той повел срещу братята си. След като ритуалите били спазени, маорите можели да ловят риба , да отглеждат кумара (сладки картофи) , да секат дърва за направата на своите вака (землянка) и изобщо да използват природните ресурси на света.
Tūmatauenga – Artwork by Maui-Empire on DeviantArt
Наименованието на маорите за новозеландската армия, Ngāti Tūmatauenga, е вдъхновено от бог Туматауенга и означава „племе на бога на войната„. Счита се, че всички войници принадлежат към едно и също „iwi“ (племе/клан) под покровителството на маорското божество, независимо от расовото им наследство.
- Туматауенга, най-малкият от братята и сестрите, се изправя срещу брат си Таухири, бог на продажбите и бурите, който не одобрява раздялата на родителите му.
- Туматауенга, ядосан на свой ред, че единствен е устоял на гнева на Таухири, тръгнал да отмъщава на децата на братята си.<}Той изработил мрежи и куки, за да улови рибите, децата на Тонгароа; изкопал от земята децата на Хаумия и Ронго; създал капани, за да улови и изяде горските птици.
9. Монту: египетският бог на войната
В египетската митология Монту е богът на войната. Почитан главно в теванския ном в Хермонтис, Медамуд, Тод и Карнак, той е свързан с култа към слънцето и бога сокол. Името му означава номад, а освен соколите, духовното му животно е свещеният бик Бухис.
Според древноегипетските вярвания Монту въплъщавал изгарящия ефект на слънчевите лъчи от бога Ра. Усвоен в разрушителната си сила, той бил признат за воин, а след това и за бог на войната. Той се борел със силите на хаоса и вдъхновявал народа си да извършва невероятни военни подвизи.
Външният вид на бог Монту бил изобразяван като мъж с глава на ястреб, носещ корона с две пера, украсена с двоен ураус (танцуваща кобра) и слънчев диск. Неговият култ бил установен в Тебес по време на единадесетата египетска династия, където му бил даден епитетът „господар на Тебес“. Смятало се, че той олицетворява разрушителната сила на слънцето. ☀️
Montou – Artwork by saiyanhajime on DeviantArt
- По онова време Тива е седалище на царския двор и Монту се е превърнал в могъщ държавен бог, свързан с фараона.
- Египтяните вярвали, че Монту се проявява като бял бик с черна муцуна на име Бухис.
- Монту бил гарант за щастлив семеен живот, като гарантирал, че всяка от страните спазва ангажимента си и не одобрявал изневярата веднъж завинаги.
8. Хуицилопочтли: ацтекският бог на войната
Хуицилопочтли е ацтекският бог на войната и заедно с Тлалок, бога на дъжда, е едно от най-важните божества на Мексиканската империя. Смятан за покровител на ацтекската столица Теночтитлан, той се свързва със златото, воините и владетелите. Неговият нахуал или животински дух е колибри.
Преведено буквално, името на Хуицилопочтли означавало „ляво колибри„. Повечето съвременни учени обаче оспорват този превод, като отбелязват, че в картографската традиция на ацтеките югът е бил представян отляво. Тъй като колибритата били смятани за прераждащи се воини, подразбиращото се значение на името било променено на „прераждащ се бог-воин на юга“.
Хуицилопочтли бил смятан за изключително могъщ воин, който владеел щит, бойни стрели и Xiuhcoatl (подобна на мълния огнена змия) като копие. Въпреки впечатляващите му бойни умения ацтеките вярвали, че той може да бъде победен. Легендите твърдели, че един ден богът на войната ще намери равностоен на него противник и че падането му ще отбележи края на империята на ацтеките.
Хуицилопочтли – творба на Енрике Меза на ArtStation
Богът Хуицилопочтли изиграл ключова роля в създаването на космогонията на ацтеките. На него е посветена половината от Темпло Майор, главния храм в Теночтитлан (древната столица). Служейки като жертвен олтар за Хуицилопочтли, там обикновено се извършвали ритуали и жертвоприношения.
- Хуицилопочтли символизирал слънцето, войната, младостта и завоеванията.
- В чест на Хуицилопочтли редовно били извършвани големи човешки жертвоприношения.
- В Кодекс Борбоникус Хуицилопочтли носи змиевидно оръжие, наречено Ксиухкоатл, щит и украшение за глава, имитиращо глава на колибри.
7. Тутатис: галският бог на войната
В галската митология Тутатис, по-известен със съвременното си име Тутатис, е галският бог на войната. Той е един от тримата келтски/галски богове, споменати от римския поет Лукан през I в. от н.е., като другите двама са Есус и Таранис. Въз основа на етимологията на името му той е бил възприеман като наставническа личност, която поема ролята на племенен защитник.
В древна Галия и Британия се почитал галическият бог Тутатис. Той се насищал от кръвта на жертвите на бойното поле. Тутатис съдел мъртвите и им давал заслуженото прераждане, или още по-добре – позволявал им да живеят вечно на митологичния остров Авалон.
Жертвите, принасяни в жертва на Тутатис, били убивани, като ги потапяли с главата напред в съд, пълен с неуточнена течност, която може би е била хидромел – любимото келтско/галско питие. Келтският бог Тутатис бил отъждествяван с римския бог Марс. Днес Тутатис е най-добре разпознаваем чрез галския израз „Par Toutatis!“, създаден за комикса Astérix, дело на Госини и Удерзо. ✏️
Тутатис – творба на Луциус Блеклунг на ArtStation
- Богът Тутатис е представен от глиган в различни скулптури.
- Името Тутатис означава „баща на племето“, чието единство и хармония представлявал.
- Както при повечето галски богове, на Тутатис били принасяни човешки жертви.
- Името на Тутатис било изписано (TOT) върху голям брой древни артефакти, както в римска Британия, така и в Галия.
6. Гуан Ю: китайският бог на войната
Гуан Ю, известен също като Гуан Гун и Господарят Гуан, е китайски военачалник, чиито бойни умения са толкова забележителни, че след смъртта му е обожествен като бог на войната. Известно е, че е служил по време на управлението на господаря Лиу Бей, основател на царство Шу, чийто съратник е бил заедно с Жанг Фей.
Като генерал Гуан Ю бил известен със своята сила, храброст и лоялност към хората си. Като личност той бил уважаван заради своята чест и праведност. Гуан Ю предпазва тези, над които бди, от болести и нещастия и въплъщава честност и почтеност.
Подобно на много китайски богове, Гуан Юй не е митологична фигура, той е исторически персонаж, живял в края на династията Хан и началото на периода на Трите китайски царства. Въпреки това той остава една от личностите, оказали най-голямо влияние върху китайската култура.
Гуан Ю – творба на Wen Bear в ArtStation
Днес, смятан за бог на войната и верността, той е обект на множество адаптации в популярната култура. Търговците често притежават негова статуя. Легендата за него е толкова разпространена, че той е почитан както от правоприлагащите, така и от престъпните организации.
- Оръжието на Гуан Ю се нарича Гуандао, то представлява алебарда, съставена от двойно острие.
- Гуан Ю ще бъде заловен от Цао Цао и ще служи под неговото знаме. След като му служи и изплати дълга си, той ще си върне свободата.
- Ган Юй е заловен и екзекутиран заедно със сина си Гуан Пин от войските на Сун Цюан, по-точно от Лу Менг по време на обсадата на Фан.
5. Хачиман: японският бог на войната
В японската митология Хачиман е богът на войната, божественият закрилник на Япония, японския народ и императорския дом. Името му означава „бог на осемте знамена“, във връзка с император Ōджин, с когото е отъждествен. Почитат го кланът Минамото (Генджи) и повечето самураи.
Пазителният бог на воините и божество на стрелбата с лък, Хачиман е почитан както от селяните, които го боготворят като бог на земеделието, така и от рибарите, които се надяват, че ще напълни мрежите им с много риба. Като ками на войната той защитавал Япония от нейните врагове.
Според легендата Хачиман осуетил опитите на император Кубилай хан за нахлуване в монголски Китай през 1274 и 1281 г. Всъщност се твърди, че той е отговорил на молитвите на своите последователи, като на два пъти е изпратил „камикадзе“ (божествен вятър) между Япония и азиатския континент, за да разпръсне вражеските флотилии. Терминът „камикадзе“ става толкова известен, че по време на Втората световна война японските пилоти на изтребители крещят думата „камикадзе“, докато разбиват самолетите си във вражески кораби в последен опит да защитят Япония от инвазия.
Хачиман – творба на Кшищоф Порховски младши на ArtStation
Легендите около японския бог Хачиман обединяват елементи, почерпени от шинтоизма и будизма. Той е смятан за бодхисатва и защитник на храмовете. Хачиман продължава да бъде почитан в хиляди светилища на двете религии в Страната на изгряващото слънце, включително Тодайджи в Нара и светилището Хачиман в Камакура. ⛩️
Намерете още факти за Хачиман по-долу:
- Самият Хачиман е символизиран от гълъба – неговото духовно животно и птица пратеник. ️
- Има много ежегодни фестивали и церемонии, посветени на Хачиман, които се празнуват и до днес.
- Въпреки че катаната е типичното оръжие на самураите, Хачиман е представен от лъка и стрелата, които са традиционните оръжия на японския джентълмен-воин.
4. Тир: германският бог на войната
Тир е германският бог на войната и справедливостта. Според скандинавските приказки той е или син на великана Химир, или на Один. Той е смел воин и член на есирите. В битка той решава победата. Без страх и отстъпки, той отхвърля всякакви преговори и на всяка цена кара закона да възтържествува. ⚖️
Споменава се оскъдно в Поетичната еда и Еддата на Снори.произведенията, които съставляват гръбнака на скандинавската митология, Тир е най-известен с това, че има смелостта да пожертва ръката си в устата на вълка Фенрир, за да спечели доверието му и да го завърже с веригата Глейпнир.
Скандинавските/германските богове на войната се отличават, наред с другото, и с това, че всеки от тях е свързан с определен аспект на войната. Тор например е свързан с жестоките физически битки, Один – с магическите и психологическите сили, а Тир – със законовите решения и принципите на справедливостта, свързани с войната.
Týr – художествено произведение на Алесия Х. Valastro на ArtStation
Бог Týr е описан като смел и дързък, неговият авторитет влияе на победата в битката. Добре е храбрите мъже да го призовават, тъй като той е разумен и не се колебае. По-долу ще намерите повече информация за Тир:
- Тир е почти толкова силен, колкото Тор.
- Римляните приравняват Тир със своя бог на войната Марс.
- Тир приема медовина, месо и кръв като жертвоприношения.
- В легендите за Рагнарьок Тир и Грам, кучето пазач на Хел (света на мъртвите), се убиват взаимно.
3. Один: викингският бог на войната
В скандинавската митология Один е бог на войната и смъртта. Син на бог Бур и великанката Бестла, той е смятан за всемогъщ баща на викингските божества и на хората. Той царува над Асгард и Валхала, където посреща доблестните воини, загинали на бойното поле. ⚔️
По време на битките Один е облечен в златни доспехи и шлем. Под негово командване безстрашни бойци, наричани „берсеркери„, го следвали до смърт. Последните можели да изпадат в състояние на транс, провокирано от животинския дух на воина (мечка, вълк или дори глиган).
От трона си Хлидскалф, заедно със съпругата си Фриг, Один съзерцавал деветте свята. В търсене на мъдрост и познание той пожертвал окото си в замяна на глътка от устието на Мимир. Това тайно познание го накарало да бъде обесен, пронизан от собственото си копие, в продължение на девет дни и нощи на Игдрасил.
Той придобил магически руни, които му давали сили като да лекува болни, да успокоява бури, да обръща оръжия срещу нападателите им, да кара жените да се влюбват. По-късно той предложил тези руни на мъжете. Най-известните му синове са Балдр, Видар и Тор, богът на гръмотевиците. ⚡
Один – художествено произведение от Джонсън Тинг на ArtStation
Надолу открийте няколко уникални характеристики на викингския бог Один :
- Богът на войната Один е най-мъдрият и най-уважаваният от всички скандинавски богове.
- Символичните му атрибути са копието Гунгнир (никога не пропуска целта си) и пръстенът Драупнир.
- Один често е придружаван от два гарвана – Хугин и Мунин, и два вълка – Гери и Фреки.
- Жребецът на бог Один се нарича Слейпнир, има високи крака и може да прекосява всички светове, като галопира във въздуха и над морето.
2. Марс: римският бог на войната
В римската митология Марс е бог на войната. Син на царя на боговете Юпитер и богинята Юнона, Марс е защитник на Рим и на римския начин на живот. Въпреки че митовете и легендите за него го свързват с гръцкия бог Арес, последният има характеристики, характерни само за римските вярвания.
В очите на римляните Марс е възприеман като виртуозен бог, склонен към война. Рим, като завоевателна и войнствена нация, му е придавал голямо значение. Месец март, който носи неговото име, бил арена на важни фестивали и церемонии, извършвани в негова чест.
Римският бог Марс имал различни значения за римския народ. Той бил военно божество, когато Рим тръгвал да завладява, и пазител на границите на града в мирно време. Войниците в римската армия се молели на Марс преди битка, като го молели да се бие заедно с тях и да ги води към победа. Марс често бил изобразяван с бронзови доспехи и с копие и щит. ️
Марс – произведение на Даниел Акоста в ArtStation
Получете повече информация за Марс, римския бог на войната, по-долу :
- Марс е смятан за баща на Ромул и Рем – митичните близнаци, които основават имперския град Рим.
- Алтернативните му имена и епитети са Mars Ultor и Mars Gradivus.
- Сигналите, представящи бог Марс, са копието, вълкът и кълвачът.
- Северни богове, подобни на Марс, са Тир и Один.
1. Арес: гръцкият бог на войната
В гръцката митология Арес е богът на войната. Син на Зевс и Хера, той е едно от дванадесетте олимпийски божества от гръцкия пантеон. Арес олицетворява жестокия и див аспект на войната. Той олицетворява чистата ярост и жаждата за кръв, които движат мъжете и жените на бойното поле.
Неудържимият му характер и варварството на действията му му спечелват почти пълна непопулярност сред гръцкия народ, въпреки големия му героизъм в битката. Символите, представящи Арес, са мечът, копието, щитът, шлемът, колесницата, кучето, глиганът, лешоядът и пламтящата факла.
Арес бил толкова необичан заради своя темперамент и агресивен характер, че на негово име били построени много малко храмове. Разстроен, той смятал, че доблестта му в битката заслужава повече признание и преданост от „простосмъртните“, които бродели из Гърция. От друга страна, богът на войната Арес имал огромен брой деца с различни любовници, включително: Афродита, Аглаурос, Кирена и Алтея.
Арес – произведение на Николас Елиас на ArtStation
Ето някои интересни факти за гръцкия бог Арес :
- Когато Арес отивал на война, често го придружавали две от децата му. Това били богът на страха „Фобос“ и богът на ужаса „Деймос“.
- В повечето митологични разкази, в които се появява Арес, той е изобразен унизен по някакъв начин.
- Римският еквивалент на бог Арес е Марс. Последният обаче е много по-почтен и харесван.
- Арес никога не успява да победи Херакъл, един от най-популярните герои на Древна Гърция.
Придобийте силата на бог на войната!
В обобщение, богът на войната често играе важна роля в митологията и културата на народа, към който принадлежи. Въпреки че се свързват с войната и насилието, съществуват множество защитни божества, които се борят за запазване на тези, които смятат за правилни. ✌
И до днес легендите и митовете за боговете на войната очароват света. Те образуват бездънен кладенец, от който популярната култура черпи вдъхновение, за да създава възвишени произведения, които обхващат сферата на киното, литературата и видеоигрите.
Не се колебайте да споделите мислите си в полето за коментари и ни кажете дали искате да добавим конкретен бог на войната към списъка. Кажете ни кой според вас е най-могъщият и харизматичен бог на войната от всички тях, също така разкрийте кой е вашият фаворит сред тях.