Атина: Богинята на войната

Древна Гърция е изпълнена с митове и легенди, включително много истории, свързани с боговете на Олимп. Сред тези безсмъртни фигури е едно много обичано от гръцкия народ божество – Атина – богинята на войната и мъдростта. Нейното влияние надхвърля времето и епохите. ⚔️

Ролята, която играе богинята на войната Атина, е много важна. Нейните функции са многообразни, а помощта, която оказва на хората, е забележителна. Тя се откроява сред останалите богове. Коя е Атина? Какво символизира тя в гръцката митология? Кои са най-великите митове за Атина?

Като богиня на войната, Атина е вдъхновена да се бие заедно с най-заслужилите герои. Тя олицетворявала съвършенството в близък бой, победата и славата. Нейната помощ била синоним на военно майсторство, а интелигентността ѝ я превръщала в ненадминат военен стратег. Нека без повече увъртания да разберем какво божество е била богинята на войната Атина.

Военни ботуши

Кой е Атина?

В гръцката митология Атина е богинята на войната и мъдростта. Дъщеря на Зевс, върховния бог, и Метис, океанида, тя е едно от дванадесетте олимпийски божества. Тя превъзхожда всички в двете си основни области. Дори Арес се страхувал от нея и всички гръцки герои търсели помощта и съветите ѝ. В римската митология Атина е оприличавана на богинята Минерва.

И в изкуството, и в литературата Атина обикновено е изобразявана като стабилна жена със съблазнително, но строго лице, пълни устни без усмивки, сиви очи и грациозно телосложение, излъчваща сила и власт.

Тя винаги е облечена царствено в хитон (туника) или пълна броня. В първия случай тя понякога е изобразявана с брошка. Във втория случай тя носи коринтски шлем със сложен герб, държи дълго копие в едната си ръка и егида в другата.

В центъра на егидата му често е поставена главата на горгона, символизираща дара, който Персей му е дал: главата на Медуза. Подобно на очите на Медуза, щитът на Атина също може да превръща враговете ѝ в камък. Като символ на нейната мъдрост понякога птица лети близо до богинята на войната Атина или почива на рамото ѝ. Понякога може да се види и змия или маслинова клонка.

Коя е Атина?

Портрет на Атина от Алонсо С. Вега, Крис Ралис и Джордж Пацурас на Artstation

Генеалогично дърво на Атина

На изображението по-долу са представени потомците на богинята на войната Атина. Всичко започва с Кхаос (празнота, бездна, нищото) – първичната стихия, която предшества създаването на вселената (космоса), както и на гръцките богове. Той ражда Гая (Земята), която на свой ред ще има много потомци, включително първични божества, титани, гиганти, както и други божества и същества.

Самата Гая ражда Оуранос (Небето), с когото споделя леглото си и ражда първото поколение титани. Кронос (Титан) и съпругата му Рея (Титанида), и двамата породени от Гея, са баби и дядовци на Атина. Те ще родят бащата на Атина, един от най-популярните и могъщи гръцки богове, които съществуват: Зевс. ⚡

Родословното дърво на Атина

Родословното дърво на богинята Атина

Атина имала 26 братя и сестри: Аеак, Ангелос, Афродита, Аполон, Арес, Артемида, Дионис, Илития, Еньо, Ерис, Херсе, Хебе, Елена, Хефест, Херакъл, Хермес, Минос, Пандия, Персефона, Персей, Радамант, Харите, Чарите, Литите, Музите и Мойрите.

Етимология на името Атина

По отношение на етимологията името Атина е тясно свързано с името на град Атина. Древните гърци дълго време са спорили дали Атина е получила името си от града или обратното. Съвременните учени като цяло са съгласни, че градът е източникът на името на Атина. ️

Появата ѝ като богиня на града, Атина Полиас (Атина, защитничка на града), съпътства прехода на древния град-държава от монархия към демокрация. След като в мита Атина се превърнала в покровителка на Атина във връзка с Посейдон.

Епитети на богинята Атина

Атина била едно от най-важните олимпийски божества и имала много функции. Затова не е изненадващо, че гръцката богиня на войната е била известна с много различни епитети. Сред най-известните и включващи някои епиклези са:

  • “ Неуморимата, непобедимата“
  • “ Победоносната, тази, която носи победа“
  • “ Онази с персийските, сиви, блестящи очи; онази със совите очи“
  • “ Девицата“
  • “ Провидението“
  • “ Онази от града“
  • “ Тази, която се бори пред „
  • “ Онази, която кара нечестивите да треперят „
  • “ Палас, богинята на мъдростта, покровителка на изкуствата и науките“

Какви са атрибутите на Атина?

Богинята на войната Атина има четири атрибута, които са признати в цяла древна Гърция. Гръцката богиня на войната живеела на планината Олимп – място, описвано като мирно или добро за живеене. Ето кои са емблемите, които я представят най-добре:

  1. Совата: източник на нейната мъдрост и преценка, совата е свещеното животно на Атина. Изключителното нощно зрение на птицата символизира способността на Атина да „вижда“, когато другите не могат. В резултат на това тя дава съвети и помага в случай на нужда.
  2. Егида: Зевс често е изобразяван с егида или щит от козя кожа, украсен с главата на Медуза – Горгоната, която Персей убил и чиято глава подарил на Атина. Зевс често давал тази егида на дъщеря си. Егидата била изкована от едноокия циклоп в ковачницата на Хефест. Той бил покрит със златни люспи и ревял в битка. ️
  3. Оръжия и доспехи: В някои изображения, включително в известната статуя на Атина Партенос, богинята носи оръжия и доспехи. Обичайните ѝ военни предмети включват копие, щит (понякога включващ егидата на баща ѝ) и шлем. Военните ѝ подвизи я превръщат в богиня, на която се покланят и в Спарта. ⚔️
  4. Маслиновото дърво: символ на град Атина, градът, на който Атина е била покровителка. Според мита Атина постигнала този статут, като спечелила състезание, организирано между нея и Посейдон. Атиняните избрали богинята на войната и тя била обявена за покровителка на града.

В допълнение към гореописаните символи понякога с богинята били изобразявани и различни други животни. Конкретното им значение не е напълно ясно, но тя често е свързвана с петел, гълъб, орел и змия.

Атрибути на Атина

Атрибутите на богинята на войната Атина, творби на Анита Чаудхари, Брайън Матиас и Бахзим на Artstation

Атина в древногръцката митология

Атина е едно от най-важните божества в гръцкия пантеон и в много митове тя присъства. Известна е с това, че е богиня-покровителка на град Атина, но също така и с това, че помага на много гръцки герои, като Херакъл и Улис, в техните приключения.

Атина често е изобразявана като богиня-войн, въоръжена с копие, щит и шлем. Понякога тя носела пелерина или щит (егида), украсени с главата на чудовищната Медуза. Както всички олимпийци, Атина била безсмъртна богиня.

Интелигентна и мъдра, тя владеела военната стратегия и вдъхвала смелост на героите. Специалните сили на Атина включвали способността да създава предмети, полезни за занаятите. Тя изобретила лодката, колесницата, плуга и греблото. Тя изобретила и много умения, използвани от жените в Древна Гърция, като тъкачество и грънчарство.

Атина в гръцката митология

Богинята на войната Атина, Artwork by Yama Orce on Deviantart

Как се ражда Атина?

Как се ражда Атина Атина се ражда при най-чудодейни обстоятелства. Научавайки, че следващото дете на Метис може да го свали от власт, Зевс погълнал първата си съпруга, която вече била бременна с Атина. Когато дошло времето, Зевс започнал да изпитва ужасни главоболия.

Не можейки повече да понася болката, Ефест го ударил с брадва! Тогава Атина изскочила от главата на Зевс, напълно въоръжена, и надала толкова силен и страшен писък, че Уранос и Гея се разтреперили до кости от ужас. Зевс бил въодушевен и изпълнен с гордост.

Раждането на Атина

Разказ за раждането на Атина от Екатерина Мудренко и Фуок Куан (фон) на Artstation

Като дете Атина имала приятел, когото обичала повече от всичко. Името ѝ било Палас и тя ѝ била равна в изкуството на войната. Но един ден, докато тренирали бойни упражнения, Атина случайно убила приятелката си. В скръбта си и за да запази паметта си, тя добавила името на приятелката си към своето. Ето защо много хора познават Атина като Атина Палас.

Атина и Хефест

Подобно на Артемида и Хестия, Атина никога не била привлечена от любовта или страстта. Смятала е, че това ще я разсее от нейната мъдрост. В резултат на това тя никога не е имала деца. Някои казват, че Ерихтоний бил изключение, но всъщност Атина била само негова осиновителка. ‍

Истина е, че Ефест се опитал да я насили, но Атина го отблъснала, затова той излял семето си на Земята, след което Гея била оплодена. Когато Ерихтоний се родил, Атина го взела под крилото си, както по-късно направила с друг култов герой – Херакъл.

Атина и Хефест

Атина отблъсква Хефест

Атина се е заклела да остане девствена завинаги. В резултат на това гръцката богиня на войната е наричана още девствената богиня. На същото мнение по този въпрос са и поемите на Омир и Хезиод.

Атина и Посейдон

Посейдон и Атина имали широко разгласена вражда за това кой заслужава да бъде покровител на най-проспериращия от древногръцките градове Атина. За да докажат, че са достойни кандидати, било решено всеки от боговете да подари на града подарък. Кекропс, първият цар на Атина, бил съдия на конкурса и трябвало да определи най-добрия подарък.

Посейдон ударил земята с тризъбеца си и извор със солена вода избликнал, давайки на атиняните достъп до търговия и вода. От своя страна Атина, колкото и да била умна, не направила нищо грандиозно, задоволявайки се да посади оливия.

Като дървото им осигурявало дърва, масло и храна, атиняните го избрали вместо не толкова полезната солена вода от фонтана. По-късно маслиновото дърво се превръща в символ на атинския икономически просперитет. След като загубил състезанието, Посейдон бил бесен и изпратил чудовищен потоп през равнината на Атика, за да накаже атиняните.

Атина и Посейдон

Митично състезание между Атина и Посейдон за това кой заслужава да бъде покровител на Атина

Атина и горгоната Медуза

<.p>Медуза е чудовище, Горгон, обикновено описвано като крилата човешка жена с живи отровни змии вместо коса. Първоначално тя е била възхитително красива жена, която е служила на богинята Атина. За да бъде жрица на Атина, жената трябвало да бъде девствена.

Медуза била силно желана от Посейдон, който я преследвал безмилостно. Тя се опитала да му избяга, като избягала в храма на Атина, но била намерена и изнасилена от Посейдон на пода на храма.

След като разбрала това, Атина се разгневила. Като наказание за загубата на своята чистота тя превърнала красивите коси на Медуза в змии и направила лицето ѝ толкова ужасно за гледане, че само срещата с погледа ѝ превръщала всеки смъртен в камък.

Атина и горгоната Медуза

Атина и горгоната Медуза, произведение на IrenHorrors в DeviantArt

Атина – защитничка на героите

Като богиня на войната, свързвана с мъдростта, за разлика от мъжкия ѝ колега Арес, който е приравняван към чистото насилие, Атина често се притичва на помощ на най-великите герои на Древна Гърция. Тя помогнала на Херакъл да завърши дванадесетте си труда и на Персей да победи Медуза. Тя също така напътствала Улис в приключенията му по време на десетгодишното му пътуване до Итака или помагала на Йасон да построи магическия си кораб Арго. ⛵

Призната в гръцката митология със своя алтруизъм и щедрост, Атина подкрепяла и други герои като Белерофонт, Диомед, Аргус и Кадмос. За нея героичните усилия трябвало да бъдат възнаграждавани или поне поощрявани – много благородна визия от страна на едно божество.

Атина, закрилница на героите

Атина, закрилница на героите, Художествено произведение на Стефан Копински в Artstation

Атина и Персей

Друг непряк подвиг на гръцката богиня на войната е митът за Персей и Горгона Медуза. Персей е легендарният основател на Микена, един от основните центрове на гръцката цивилизация. Атина ценяла смелите млади мъже, помагала на много герои в техните търсения и един от тях бил Персей.

Когато Персей бил изпратен да убие горгоната Медуза, Атина му се явила, след като той тръгнал на своето търсене, и му предложила инструментите, които ще са му необходими, за да я победи. Тя дала на Персей щит, изработен от полиран бронз, за да може той да вижда отражението на Медуза, вместо да гледа директно към нея, и така да избегне превръщането ѝ в камък. ️

Персей отишъл в пещерата на Медуза, докато тя спяла. Като погледнал отражението си в щита ѝ, той безопасно се приближил и отсякъл главата ѝ. След това Хризар и Пегас се отскубнали от врата ѝ. Те са смятани за деца на Медуза и Посейдон.

Атина и Персей

Атина и Персей, творба на Алуисио Сервел Сантос в Artstation

Атина и ябълката на раздора

Ерис, богинята на раздора, не била поканена на сватбеното тържество, което боговете организирали за нимфата Тетида и героя Пелей. За да си отмъсти, тя взела една златна ябълка, написала на нея „за най-красивата“ и я пуснала насред пира. Трите богини Афродита, Хера и Атина се борили за тази „златна ябълка на раздора“, като всяка от тях твърдяла, че е най-красивата и следователно е законната получателка на ябълката.

Те поискали от Зевс да реши, но той решил да не се намесва и помолил Парис, троянския принц, да вземе решението вместо него. Всяка от богините предложила дар в замяна на ябълката. Хера му предложила възможността да стане цар на Азия и Европа. Атина му предложила мъдрост и сила. Афродита му обещала любовта на най-красивата жена в света – Елена от Спарта, омъжена за цар Менелай.

Атина ябълка на раздора

Парис, златната ябълка на раздора и гръцките богини, Artwork by Lucy Ren on Artstation

Парис ще даде ябълката на Афродита. Този избор ще има пряка последица – ще предизвика гнева на цар Менелай, бившия ухажор на Елена, и по този начин ще провокира Тройската война. Хера и Атина, които ревнуват от избора на Парис, в крайна сметка ще повлияят на изхода на битката, като защитят гърците.

Атина и Арахна

Най-известният мит, свързващ Атина с майсторството, е историята ѝ с Арахна, смъртна майсторка, която се хвалела, че е по-умела от нея. Атина ѝ предложила възможност да се разкае, но след като Арахне отказала, я предизвикала на тъкачен дуел.

Богинята изработила великолепен гоблен, който илюстрирал ужасната съдба на смъртните, които имали гордостта да се противопоставят на боговете. От своя страна Арахне избрала за свой сюжет историите на смъртни, несправедливо пострадали от боговете. След като дори нямала възможност да завърши, разярена и обидена, Атина разкъсала плата на Арахна и я превърнала в паяк. Оттогава Арахна е обречена да тъче завинаги. ️

Атина и Арахне

Атина и Арахне, художествено произведение на Маркус Щадлобер и Александрия Хънтингтън на Artstation

Мъдра и силна като Атина

По принцип боговете и Богините на войната често са изобразявани като алчни, измамни и отмъстителни; накратко, те изглеждат като хора. В действителност древните са създали тези митични фигури, за да обяснят човешкото поведение. Гърците са олицетворявали тези характеристики в персонажи като Раздор и Завист. Много други черти, както добри, така и лоши, също били превърнати в божества.

Богинята на войната Атина използва своята мъдрост, за да реши как да реагира в случай на конфликт или война. Именно в изпълнение на своите задължения Атина придобива своята слава. Току-що научихте повече за нея, независимо дали става въпрос за външния й вид, символите й или дори функциите й.

Почитана от всички в гръцката митология, богинята на войната Атина помага на човешката цивилизация чрез своите дела и действия. Както всички останали, тя си остава гръцко божество със своите качества и недостатъци, но се отличава със своята интелигентност и доброта.

Черни панталони Cargo

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *