Топ 10 на най-бързите изтребители в света

Изтребителите утвърждават превъзходството си в небето не само чрез огневата си мощ, но и чрез своята скорост и маневреност. Скоростта и маневреността са решаващи критерии при всяка форма на въздушно господство. ✈️

Самолетът остава най-бързият и най-безопасният вид транспорт на планетата. Той се използва за преодоляване на големи разстояния, като същевременно транспортира хора до други континенти, други държави и всичко това за броени часове.

Имаше време, когато подобни пътувания се извършваха за няколко дни или дори седмици с кораби или сухопътни превозни средства. Днес, с напредването на технологиите, на един изтребител му трябват само няколко минути, за да достигне до местоназначението си.

Това поражда въпроса кой е най-бързият изтребител в света? В тази статия ще поговорим за десетте най-бързи изтребителя в света (които все още са в експлоатация). Тези самолети успяват да достигнат феноменални скорости, с които нито едно друго превозно средство не може да се мери.

Като се има предвид, че плътността и температурата на въздуха се различават в зависимост от височината, на която летят изтребителите, нашата мерна единица ще бъде Мах (скоростта на звука).

Авиаторски очила

10. Сухой Су-57 Фелон

Проектът Сухой Су-57 Фелон (по-рано известен като Т-50) е руски многоцелеви стелт изтребител от пето поколение, разработен като част от програмата ПАК-ФА. Предвижда се Сухой Су-57 в крайна сметка да замени МиГ-29 и Су-27.

Въпреки че и МиГ-29, и Су-27 предлагат по-висока максимална скорост, Су-57 е много по-напреднал в технологично отношение. Последният е сравним с F-22 Raptor и Eurofighter Typhoon. Скоростта продължава да бъде основен приоритет за изтребителите, въпреки че изискванията се изместват от скорост и височина към маневреност и технически напредък.

  • Държава: Русия
  • Скорост: 1,5 млн: Mach 2
Sukhoi Su-57 Felon

Sukhoi Su-57 Felon, Image by Maxim Maksimov, Public Domain, via Wikimedia Commons

9. Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon е многоцелеви двумоторен изтребител от четвърто поколение с делтакрило. Той може да се похвали с ниво на ефективност, което му позволява да се конкурира с по-напреднали самолети в много области. Разработен е от Германия, Испания, Обединеното кралство и Италия.

Способен да атакува с лекота въздушни и наземни цели, Eurofighter Typhoon разполага с универсален арсенал от оръжия. Той е проектиран основно в отговор на съветските изтребители МиГ-29 и Су-27 през последните години на Студената война.

  • Държава: Многонационална (Великобритания, Германия, Италия и Испания)
  • Скорост: Многонационална (Великобритания, Германия, Италия и Испания): Mach 2
Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon, Photo by JoostvanD on DeviantArt

Франция напусна консорциума, за да произвежда самостоятелно Rafale на Dassault. Eurofighter Typhoon започна да се произвежда в средата на 90-те години на миналия век и продължава да се произвежда и днес. Той може да не е най-бързият, но е невероятно маневрен и служи като самолет за противовъздушна отбрана за повечето държави, които са го приели.

8. Lockheed Martin F-22 Raptor

Изключително усъвършенстван изтребител, Lockheed Martin F-22 Raptor е тактически стелт изтребител за всякакви метеорологични условия. Представен през 1996 г., но с приключване на производството през 2011 г. след само 195 самолета, F-22 е доста рядък самолет. ✈️

Отличителната черта на F-22 Raptor е, че това е първият оперативен самолет, който съчетава стелт, суперкруиз, суперманевреност и синтез на сензори в една оръжейна платформа. Износът на F-22 е забранен заради използваната стелт технология и други класифицирани характеристики. Поради високата му цена и липсата на конкуренти вниманието се насочи към по-универсалния F-35 Lightning II.

  • Държава: Съединени щати
  • Скорост: Mach 2
Lockheed Martin F-22 Raptor

Lockheed Martin F-22 Raptor, Image by GeneralTate on DeviantArt

7. Dassault Mirage 2000

Dassault Mirage 2000 е френски многоцелеви изтребител от четвърто поколение с един двигател, произведен от Dassault Aviation. Той е проектиран в края на 70-те години на ХХ век като лек изтребител на базата на Mirage III за френските военновъздушни и космически сили.

Мираж 2000 се превръща в универсален изтребител с няколко модела, разработени и продадени на редица държави. Вариациите включват Mirage 2000N и 2000D, подобрения Mirage 2000-5 и няколко експортни типа. Произведени са повече от 600 самолета, които през 2009 г. са били на въоръжение в девет държави.

  • Държава: Франция
  • Скорост: Мах 2.2
Dassault Mirage 2000-5

Dassault Mirage 2000-5, Photo by oscerF on DeviantArt

През 1992 г., в отговор на закупуването от Китай на Su-27, Тайван започва да обсъжда със САЩ и Франция евентуалното закупуване на нови изтребители. Докато САЩ се противопоставят на закупуването на „Мираж 2000“ от Тайван и лобират страната да се сдобие с F-16, през ноември 1992 г. тайванските ВВС стават първият клиент на Мираж 2000-5.

6. Chengdu J-10

Представен през 2006 г., Chengdu J-10 е многоцелеви изтребител, разработен в Китай, който понякога е известен като „енергичен дракон“ или „огнена птица“. Пряк конкурент на МиГ-29 и Су-27, както и на F-15 и F-16, J-10 първоначално е проектиран като специализиран изтребител, но по-късно се превръща в многоцелеви изтребител, способен да води въздушен бой и да атакува наземни цели. ✈️

Тъй като разработката на Chengdu J-10 е съвсем скорошна, съществуват само няколко варианта, но със скорост до Мах 2,2 той въпреки това си остава свръхмощен съвременен изтребител. Той е способен да действа при всякакви метеорологични условия и има средно тежък еднодвигателен двигател. Chengdu J-10 е предназначен основно за въздушен бой, но може да изпълнява и ударни мисии.

  • Държава: Китай
  • Скорост: Мах 2.2
Chengdu J-10

Chengdu J-10, снимка от AircraftFan32849 на DeviantArt

5. Микоян-Гуревич МиГ-29 „Фулкрум“

Микоян-Гуревич МиГ-29 „Фулкрум“ е съветски двумоторен изтребител. Разработен от конструкторското бюро „Микоян“ като изтребител за превъзходство във въздуха през 70-те години на ХХ век, МиГ-29 е разработен, за да се противопостави на новите американски изтребители като McDonnell Douglas F-15 Eagle и General Dynamics F-16 Fighting Falcon. МиГ-29 влиза на въоръжение в съветските военновъздушни сили през 1983 г.

Добро допълнение към Су-27, Мигоян МиГ-29 е по-малък и по-лек от Фланкер. Той е по-скоро сравним с F-16 Fighting Falcon. По време на съществуването на МиГ-29 от 80-те години на миналия век са направени множество подобрения, които го поддържат максимално конкурентоспособен и го нареждат сред многоцелевите изтребители от четвърто поколение.

  • Държава: Русия (СССР)
  • Скорост: Мах 2.3
Mikoyan-Gourevitch MiG-29 Fulcrum

Mikoyan-Gourevitch MiG-29 Fulcrum, Image by rOEN911 on DeviantArt

4. Sukhoi Su-27 Flanker

Разработен от Съветския съюз през 70-те и 80-те години на миналия век, Sukhoi Su-27 Flanker е двумоторен едноместен изтребител. Той се използва предимно за осигуряване на контрол на въздушното пространство, особено в мисии за водене на небесна война.

Сравним с F-15 Eagle и Grumman F-14 Tomcat, Су-27 е изтребител от четвърто поколение, способен да развива скорост до 2,35 Mach на проектната си работна височина, с обсег на действие 3530 km. През периода на производството му, от 1983 г. до днес, в СССР са произведени 680 единици.

  • Страна: Русия (СССР)
  • Скорост: Мах 2.35
Sukhoi Su-27 Flanker

Sukhoi Su-27 Flanker, Photo by PlaneSpotterJanB on DeviantArt

3. McDonnell Douglas F-15 Eagle

McDonnell Douglas F-15 Eagle е американски двумоторен тактически изтребител за всякакви метеорологични условия, разработен от McDonnell Douglas (сега Boeing) за завоюване и поддържане на превъзходство във въздуха. След разглеждане на предложенията Военновъздушните сили на САЩ избират проекта на McDonnell Douglas през 1967 г., за да отговори на изискванията за водене на въздушна война. ⚔️

Проектът F-15 Eagle извършва първия си полет през юли 1972 г. и влиза на въоръжение през 1976 г. Той е един от най-успешните съвременни изтребители, с повече от 100 победи и без загуби във въздушни боеве. Експортиран за Израел, Япония и Саудитска Арабия, F-15 първоначално е проектиран като самолет за чисто въздушно превъзходство. Конструкцията му включваше вторична възможност за наземно нападение, която до голяма степен не се използваше.

  • Държава: Съединените щати
  • Скорост: Мах 2.5
McDonnell Douglas F-15 Eagle

McDonnell Douglas F-15 Eagle, Photo by oscerF on DeviantArt

Конструкцията на самолета се оказва достатъчно гъвкава, така че по-късно е разработена производна версия, способна да нанася удари при всякакви метеорологични условия – F-15E Strike Eagle, която влиза на въоръжение през 1989 г. Очаква се McDonnell Douglas F-15 Eagle да бъде на въоръжение във Военновъздушните сили на САЩ до 2025 г. По-новите модели все още се произвеждат за чуждестранни клиенти. Производството на F-15 приключва през 2019 г., 47 години след първия му полет.

2. Микоян-Гуревич МиГ-31 „Лисица“

Микоян-Гуревич МиГ-31 „Лисица“ е свръхзвуков самолет-прехващач, разработен от съветските военновъздушни сили. Той е проектиран от конструкторското бюро Микоян за замяна на МиГ-25 „Фоксбат“. МиГ-31 е базиран на МиГ-25, с който има общи конструктивни елементи, и с гордост се присъединява към нашия списък на 10-те най-бързи изтребители в света. ✈️

С максимална скорост от 2,83 Мах, МиГ-31 е един от най-бързите изтребители в света. Той продължава да се експлоатира от руските и казахстанските военновъздушни сили след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Руското министерство на отбраната планира да запази МиГ-31 на въоръжение до 2030 г. или след това, което беше потвърдено през 2020 г. с обявяването на удължаването на срока на експлоатация от 2500 на 3500 часа на съществуващите самолети.

  • Държава: Русия (СССР)
  • Скорост: Мах 2.83
Микоян-Гуревич МиГ-31

Микоян-Гуревич МиГ-31 (Лисичар), снимка от BillyM12345 на DeviantArt

1. Микоян-Гуревич МиГ-25 Фоксбат

Микоян-Гуревич МиГ-25 Фоксбат е свръхзвуков прехващач и разузнавателен самолет, който е сред най-бързите военни самолети, влизащи в експлоатация. Той е проектиран от конструкторското бюро Микоян-Гуревич на Съветския съюз и е един от малкото бойни самолети, построени основно от неръждаема стомана. Това е последният самолет, проектиран от Михаил Гуревич преди пенсионирането му.

Първият прототип полита през 1964 г., а самолетът влиза на въоръжение през 1970 г. Максималната оперативна скорост на МиГ-25 е 2,83 Маха. Въпреки че разполага с достатъчно тяга, за да достигне 3,2+ Мах, скоростта му е ограничена, за да се предотврати непоправимо увреждане на двигателите.

  • Страна: Русия (СССР)
  • Скорост: 3 Мах.2
Микоян-Гуревич МиГ-25 Foxbat

Микоян-Гуревич МиГ-25 Фоксбат, снимка от FPSRussia123 на DeviantArt

Производството на серията Микоян МиГ-25 Фоксбат приключва през 1984 г. след завършването на 1186 самолета. Символ на студената война, МиГ-25 лети със съветските съюзници и бившите съветски републики, като остава в ограничена експлоатация при няколко експортни клиенти. Той е най-високият и най-бързият летящ военен самолет в оперативна експлоатация.

Специални забележки: Най-бързият самолет в света

Истина е, че има летящи самолети, които са дори по-бързи от изтребителите. Те обикновено са предназначени за специфични цели, като например изследователска дейност или разузнаване. Използвани и за военни или експериментални цели, по-специално от НАСА и армията, тези самолети са в състояние да достигнат скорости, надхвърлящи всякаква човешка надежда.

Надолу са представени най-бързите самолети в света, които са изтласквали технологичната рамка от момента на създаването си. Въпреки че вече са пенсионирани, скоростите, достигнати от тези летателни машини, са оставили своя отпечатък в историята на световната авиация. Затегнете предпазните колани, защото ще пътуваме с много висока скорост и на много голяма височина.

Lockheed YF-12

Lockheed YF-12 е американски прототип на самолет-прехващач, разработен и произведен от американската аерокосмическа компания Lockheed Corporation, чиято максимална скорост е 3,35 Мах. Разработен е в края на 50-те и началото на 60-те години на ХХ век като потенциален заместител на прехващача F-106 Delta Dart за Военновъздушните сили на САЩ.

YF-12 има сходство с SR-71 Blackbird и е оборудван с три ракети „въздух-въздух“. Причината за тази прилика се дължи на факта, че SR-71 е създаден на базата на YF-12. Произведени са само три YF-12 (YF-12A, F-12B и YF-12C), но въпреки това изтребителят влиза в историята с рекордите си за „най-голяма скорост“, „най-голяма височина“ и „най-голям прехващач“.

  • Държава: Съединени щати
  • Скорост: Мах 3.2
Lockheed YF-12

Lockheed YF-12, САЩ. Air Force, Public Domain, via Wikimedia Commons

The Lockheed SR-71 Blackbird

След представянето си през 1966 г. Lockheed SR-71 Blackbird се използва както от USAF (Военновъздушните сили на САЩ), така и от НАСА. Произведени са 32 Blackbird-а, като всички са използвани за разузнаване и експериментални изследвания. ✈️

Оборудван с технологията „стелт“, въпреки че напук на всичко понякога е бил забелязван от вражеските сили, благодарение на фантастичната си скорост той е можел да изпревари изтребители или ракети земя-въздух, изстреляни по него. SR-71 Blackbird беше толкова бърз, че дори въздухът пред него нямаше време да излезе, създавайки огромно налягане и увеличавайки топлината.

  • Държава: Съединени щати
  • Скорост: Мах 3.32
Lockheed SR-71 Blackbird

Lockheed SR-71 Blackbird, Photo by rOEN911 on DeviantArt

Тепературата на самолета, която може да достигне няколкостотин градуса, разширява метала, поради което се налага той да бъде изграден от два блока. В резултат на това SR-71 изпускал масло, когато бил неподвижен. SR-71 Blackbird е разработен като стратегически разузнавателен самолет за далечни разстояния, способен да лети със скорост, надвишаваща Мах 3,2, и на височина 26 000 метра. ☁️

Северноамериканският X-15

Северноамериканският X-15 е най-бързият самолет в света с максимална скорост от 7273 km/h (Mach 6,70), постигната на 3 октомври 1967 г. от американския пилот Пийт Найт. X-15 има двигател с мощност 600 000 конски сили и може да се движи два пъти по-бързо от ускоряващ се куршум.

След 199 полета, на 24 октомври 1968 г., програмата НАСА X-15 приключва. Информацията, получена от нея, значително допринася за разработването на космически совалки и високоскоростни самолети. Х-15-1 е изложен в главната галерия на Националния музей на авиацията и космонавтиката в Смитсоновия институт във Вашингтон Останките на Х-15-3 са погребани на неразкрито място в резервата на военновъздушната база „Едуардс“.

  • Държава: Съединени щати
  • Скорост: Мах 6.7
North American X-15

North American X-15, Photo by TMC-Deluxe on DeviantArt

Приемете класата на пилот на изтребител

Най-бързите изтребители в света ни карат да мечтаем с тяхната шеметна скорост и авангардни технологии. Тези истински бижута на авиацията олицетворяват силата, иновациите и превъзходството във въздуха.

Независимо дали се използват за защита на нациите или за преодоляване на границите на скоростта, тези изтребители са символ на авиационното съвършенство. Готови да разцепят небето с главоломна скорост, те са начело на съвременните военновъздушни сили и продължават да разширяват границите на военната авиация.

Ако искате да почувствате дори частица от това усещане за свобода и мощ, защо да не се поглезите с емблематично авиаторско яке? Със своя непреходен стил и безупречно качество то ще ви накара да се почувствате като истински елитен пилот, готов да покори небето! ️

Авиаторски якета

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *