От самото начало на войната въоръжените сили винаги са се стремели да получат стратегическо предимство пред своите противници. Едно от тези основни предимства е военният камуфлаж. Всъщност ключът към тази тактика се крие в една проста, но гениална идея: ако врагът не може да ви забележи, той не може да се прицели във вас. ️
Еволюцията на военните действия – от сблъсъци на открит терен до специални операции във враждебна среда – доведе до трансформация на военните униформи. Армиите непрекъснато търсят по-ефективни начини да се сливат с околната среда, създавайки решаващо тактическо предимство.
Тази стратегия на камуфлажа се превърна в основен компонент на съвременната война. Изкуството на военния камуфлаж не се ограничава само до прикриване на войските и оборудването, а се простира и до създаване на измамна визуална среда, която да обърка сетивата на противника.
Напредъкът в технологиите откри нови възможности, позволявайки на въоръжените сили да възприемат камуфлаж, характерен за различни терени – от сухи пустини до гъсти джунгли, от стръмни планини до сложна градска среда.
През десетилетията военният камуфлаж се превърна в нещо много повече от екипировка или шарка върху превозно средство. Той олицетворява способността на въоръжените сили да се приспособяват към околната среда, като същевременно поддържат решаващо предимство пред своите противници. В тази статия се потапяме в завладяващата история на военния камуфлаж, като изследваме неговия произход, иновации и съвременни приложения.
Но знаете ли наистина какво представлява военният камуфлаж? Знаете ли историята му, областта му на приложение или дори различните видове военен камуфлаж, които съществуват? Това са все въпроси, на които ще отговорим в следващите части на тази статия, посветени на военния камуфлаж.
Какво представлява военният камуфлаж?
Военният камуфлаж е практика на използване на комбинация от материали, цветове и осветление за прикриване на войници или военно оборудване от наблюдението на врага. Това изкуство на прикриване има за цел да маскира хора и предмети, като ги направи практически неразличими.
Общо казано, военният камуфлаж се прилага върху всякакъв вид военно оборудване, включително превозни средства, кораби, самолети, огневи позиции и бойни облекла, за да ги скрие от наблюдение (крипсис) или да ги накара да изглеждат като нещо друго (мимикрия).
Очевидно е, че природната среда играе важна роля при избора на военен камуфлаж. Но използването му остава широко и не спира дотук. Той може да се използва и за разграничаване на съюзническите от вражеските войски, както и за разпознаване на въоръжените сили, към които принадлежат войниците.
Марките на военния камуфлаж са пропити с цветовете на средата, в която се намират. Казано по-просто, зеленият цвят ще бъде най-подходящ за горите и джунглите, докато в снежен биом ще бъде предпочетен белият. За да се избегне използването на един-единствен цвят, в състава на военния камуфлаж се смесват нюанси и оттенъци на основния цвят.
Изкуството на военния камуфлаж – PhelanDavion on DeviantArt
Зрението е основното чувство за ориентация при хората и основната функция на военния камуфлаж е да измами човешкото око. Това става чрез прикриване (чрез задно осветяване, предотвратяване на хвърлени сенки или нарушаване на контурите), имитация или заслепяване.
История на военния камуфлаж
Военният камуфлаж е уловка, използвана от войските за заблуждаване на противника относно тяхното присъствие, позиция или дори конфигурация на техните формирования, което осигурява немалко предимство. Тези съвременни камуфлажни техники обаче не са същите като тези от периода.
В древните войни приоритетът, който се дава на ръкопашния бой и оръжията с малък обсег на действие като мушкатото, означава, че разпознаването и сплотеността са по-важни от наличието на камуфлаж върху бойното облекло и това продължава и през бароковия период.
Линейна пехота, екипирана с мускети (Френска армия) – Sina Hayati on ArtStation
Въвеждането на пехотни оръжия с по-голям обсег на действие, по-специално Печорската пушка, открива нови полета на действие, изискващи маскировъчно облекло. Въпреки че през 30-те години на XIX в. пушките с далечен обсег стават стандартно оръжие, армиите бавно адаптират тактиката и униформите си, вероятно защото водят предимно колониални войни срещу по-слабо въоръжени противници.
Приемането на униформата каки
Тогава едва по време на Първата бурска война през 1880 г. голяма европейска сила (Британската империя) се сблъсква с противник, който е добре оборудван и запознат с използването на съвременни далекобойни огнестрелни оръжия, което налага радикална промяна в тактиката и униформите.
През 1885 г. униформата в цвят каки става стандартно служебно облекло за британските войски, разположени в Британска Индия. Едва през 1896 г. униформата в цвят каки е приета от Британската армия за служба извън Европа като цяло, но едва по време на Втората бурска война през 1902 г. всички британски сили приемат каки (официално наричано „драб“) за свое служебно облекло.
Британски войници в бойно облекло в цвят каки, Втора бурска война, 1902 г.
Американската армия, която по време на Гражданската война е имала стрелкови части в сини куртки, бързо последва британците и през същата година възприема каки. През 1908 г. Руската армия я последва частично. Италианската армия използва „grigio-verde“ (сиво-зелено) в Алпите от 1906 г., а от 1909 г. – в цялата армия. Германците приемат „feldgrau“ (зеленикаво сиво) през 1910 г. При избухването на Първата световна война през 1914 г. Франция е единствената голяма сила, която продължава да използва войници в крещящи традиционни униформи.
Първата световна война
Първата световна война е първият широкомащабен военен конфликт, в който се използват модерни огнестрелни оръжия. През 1914 г. художникът Луи Гинго предлага на френската армия първия образец на камуфлажно облекло; той е отказан, но запазен. Въпреки това този процес на боядисване, разработен от Гиньо, ще бъде приложен към артилерията. По-късно броят на жертвите на Западния фронт ще принуди французите да се откажат от сините шинели и червените панталони в полза на сивкавата униформа „хоризонт синьо“.
Използването на картечници и артилерия бързо довежда до маскиране на превозните средства и огневите позиции. Артилерийските установки веднага се боядисват, за да се скрие силуетът им, като се използват ярки, контрастни цветове. Друго нововъведение беше изграждането на дървета за наблюдение, изработени от стомана с маскировъчна кора. Тези дървета стават популярни сред британската и френската армия през 1916 г.
Наблюдателното дърво е изобретено от френския художник Люсиен-Виктор Гиран дьо Сцевола, който оглавява камуфлажното подразделение на френската армия – първото по рода си в която и да е армия. Той изобретява и боядисаната платнена мрежа, която бързо е възприета за прикриване на военно оборудване от 1917 г., като до края на войната са използвани 7 милиона квадратни метра.
The Nieuport 16, camouflaged French fighter plane, World War I – Artwork by TARAFCAJAP on DeviantArt
С Първата световна война идва и Въздушната война. Създава се необходимост не само от прикриване на позиции и превозни средства, за да не бъдат забелязани от въздуха, но и от маскиране на самите самолети. През 1917 г. Германия започва да използва ромбовиден камуфлаж за прикриване на самолетите. През 1918 г. подобна шарка в земни тонове, Buntfarbenanstrich, е въведена за танковете, а също така е използвана и върху Stahlhelm (стоманена каска), което се превръща в първата употреба на стандартизирана камуфлажна шарка за войниците.
Втората световна война
В междувоенния период за италианската и германската армия е въведен печатен камуфлаж за палатки, а за Американската армия е въведен печатен камуфлаж заb>M1929 Telo mimetico „на петна“ в Италия и Splittermuster (модел 31, с ъглови форми, известен като Splittertarn) в Германия. По време на войната и двата модела са използвани за униформи на парашутисти в съответните държави. Скоро британците последвали примера им, като възприели щампа в стил „четка“ за блузата Денисън на своите десантчици, а Съветският съюз въвел спортен костюм с десен „амеба“ за своите снайперисти.
Хю Б. Кот, британски зоолог, разказва в книгата си „Адаптивна окраска при животните“ за различните форми на камуфлаж и мимикрия, чрез които животните се защитават, и изрично прави сравнения с военния камуфлаж.
По време на войната британските и съветските самолети възприемат вълнообразна камуфлажна боя, докато американските самолети се придържат към прости двуцветни схеми. Германските самолети използват основно камуфлажна боя с ъглова шарка, но Германия експериментира с различни схеми, особено в последните етапи на войната. Те експериментират, като нанасят различни камуфлажни шарки със спрей върху танкове и други превозни средства, докато по-голямата част от съюзническите превозни средства са едноцветни.
Panzerkampfwagen VI Ausf. B. Tiger II – Rhinoda Team на ArtStation
Както и през Първата световна война, жените доброволно се включиха в шиенето на камуфлажни конци. В Австралия, Великобритания, Нова Зеландия и Съединените щати организирани групи участват в тази задача по време на Втората световна война.
Британското командване за камуфлаж в Близкия изток, съставено предимно от художници, наети от Кралските инженерни войски, развива използването на камуфлажа за военна измама в голям мащаб. Операциите съчетавали прикриването на реални инсталации, превозни средства и магазини с едновременното присъствие на манекени, за да се привлече огън или да се създаде фалшива представа за вероятния брой или линиите на нападение.
В рамките на Операция Бертрам, предназначена за решаващата битка при Ел Аламейн, е създадена цяла дивизия от шамотни брони, а истинските танкове са маскирани като транспортни средства. Тези техники са използвани в Западната пустиня, но също така и в Европа, както в Операция Бодигард за инвазията в Нормандия, и в Тихоокеанската кампания, както в битката при остров Гудену.
Стратегическите бомбардировки водят до усилия за маскиране на стратегически летища и производствени центрове. Този вид повърхностен камуфлаж може да бъде много сложен и да включва фалшиви къщи и автомобили.
Фалшив град, маскиращ покривите на фабриката на Боинг, Втората световна война
Следвоенната заплаха от ядрено оръжие прави този вид сложен камуфлаж ненужен, тъй като за унищожаването на инфраструктурата вече не е необходим директен удар. Доктрината на Съветския съюз за военна измама определя необходимостта от изненада чрез средства като камуфлажа, въз основа на опит като битката при Курск, където камуфлажът помага на Червената армия да смаже силен враг.
Различни военни камуфлажи
Военният камуфлаж е принуден да се развива непрекъснато заради войните. Марките и цветовете са претърпели много промени. Припомняме, че военният камуфлаж е форма на военна измама, целяща да скрие, защити войниците и оборудването от врага. От пустинята до джунглата армиите, чрез военните униформи, са си осигурявали отчетливи предимства, предлагани от камуфлажа.
С развитието на военните оръжия и стратегии, сливането с околната среда чрез прикриване на позицията чрез камуфлажни униформи е станало жизненоважно във военно време. Ето защо проектирането на военно облекло, което да е с камуфлаж, подходящ за земния биом, в който се намира, е от първостепенно значение. Нека разгледаме различните видове военен камуфлаж чрез неизчерпателния списък по-долу.
Камуфлажът Multicam
Камуфлажът MultiCam е камуфлажна шарка, използвана от USSOCOM (Командване на специалните операции на САЩ) от 2010 г. насам, но историята му е много по-стара. Първоначално камуфлажът MultiCam е разработен от Crye Precision през 2002 г. в рамките на съвместен проект с Центъра за системи за твърдо тяло на американската армия (военноизследователски комплекс). Целта е била да се заменят отдавна използваните трицветни камуфлажни шарки (Desert и Woodland) с по-универсална система, способна да работи в широк спектър от условия.
Тази необходимост възниква по време на първата война в Персийския залив, когато войските, прехвърлени от Европа, трябва да се борят да намерят облекло, подходящо за пустинята. Освен това борбата срещу тероризма изискваше бързо разгръщане в най-различни климатични условия. Въпреки че визуалната структура на камуфлажа MultiCam може да изглежда нетрадиционна за свикналите с по-традиционните форми на камуфлаж, тя е добре дошла промяна в сравнение с противоречивия универсален камуфлажен модел (UCP).
Камуфлажът M81 Woodland
Приет от Корпуса на морската пехота на САЩ през 1977 г. и от армията на САЩ през 1981 г., камуфлажът M81 Woodland е класически дизайн, който остава в употреба до средата на 2000-те години. Той е наследник на камуфлажа ERDL, разработен от американската армия в ERDL (Engineer Research & Development Laboratories). За тези, които са израснали в семейства на военни, този десен напомня за живота на квинтесенцията на военнослужещия от 80-те години на ХХ в.
Впрочем M81 Woodland имаше своите ограничения. Тежкият материал не беше подходящ за гореща и влажна среда. През 80-те години на миналия век американската армия беше съсредоточена в Европа, което не беше проблем. Разполагането в Персийския залив в началото на 90-те години на миналия век обаче подчерта това ограничение, както и това на самия военен камуфлажен модел.
Камуфлажът MARPAT
Камуфлажът MARPAT е военният модел, приет от Корпуса на морската пехота на Съединените щати, за да замени униформата с полезен камуфлаж (използвана от 1977 г.). Историята на MARPAT е интересна. Разработен от дизайнера Тим О’Нийл, MARPAT е дигитализиран десен, в който по-малки пиксели заместват петната и вихрите, които се срещат в традиционния камуфлаж.
Базирайки се на модела CADPAT, успешно разработен за канадските въоръжени сили, MARPAT/strong> (MARines PATtern) е пуснат на пазара едновременно с униформата за бойно използване на Корпуса на морската пехота през 2001 г. Патентован от правителството на САЩ, истинският MARPAT е ексклузивен за USMC (Корпус на морската пехота на САЩ), дотолкова, че в модела са вплетени емблемата на корпуса – орел, глобус и котва.
Камуфлажът CADPAT
Разработен от DND (Defence Research and Development Canada), камуфлажът CADPAT се използва за маскиране на хора с увреждания, които не могат да бъдат използвани за целите на отбраната.strong>Камуфлажът CADPAT е един от първите компютърно генерирани военни камуфлажни модели, които влизат в активна експлоатация от 1988 г. Подобно на много други държави от НАТО, Канада търсеше актуализиран камуфлажен модел и дизайн на униформата, които да отразяват универсалните нужди на съвременния военен. Тя го намери в CADPAT.
Проектиран да функционира в най-различни среди, като същевременно предлага известна защита от устройствата за нощно виждане, пикселизираният десен на CADPAT беше един от първите десени от този вид, който влезе в масова употреба. Въведен през 1996 г., моделът бързо се утвърди и сега се използва от всички канадски въоръжени сили. Предлага се в четири цвята, а в момента се проучва и разработва градска версия на CADPAT.
MTP (Multi-Terrain Pattern)
След като замени DPM през 2011 г., камуфлажът MTP (Multi-Terrain Pattern) се превърна в основен военен десен на Британските въоръжени сили. Подобно на MARPAT, CADPAT и MultiCam, MTP е проектиран да работи в широк спектър от природни условия, като предоставя на британските войски гъвкавост при изпълнение на мисии по целия свят. Въпреки това той се различава от другите видове съвременен военен камуфлаж по това, че MTP не е цифров модел, а по-скоро по-традиционна комбинация от цветове и форми.
Вдъхновен от опита на британските войски в Афганистан, MTP е широко тестван на терен в тази страна, както и в Обединеното кралство, Кипър и Кения. Ясно е, че камуфлажът MTP се е справил с предизвикателството, тъй като е доказал своята ефективност в много различните условия на тези страни. MTP има успех и в международен план, тъй като в момента се използва от армиите на Малта и Тонга.
Камуфлажът ЕМР (Digital Flora)
Въведен през 2008 г., камуфлажът ЕМР официално известен като „единая маскировочная расцветка“ (Единайска маскировъчна разцветка), известен също като RusPat, е руски военен камуфлажен модел с пикселизиран дизайн, предназначен да замени моделите VSR и Flora. В груб превод означава унифицирано камуфлажно оцветяване (в този смисъл думата „унифицирано“ се отнася до факта, че е общо за всички въоръжени сили на Русия).
Камуфлажът ЕМР често е наричан Цифра, Тетрис или „цифрова флора“ (Digital Flora). Произведени са няколко варианта на този модел, най-разпространеният от които е вариантът лето (лято), включващ малки пиксели от черно, червеникавокафяво и зеленолистно на бледозелен фон. Други варианти включват sever (северни региони), zima (зима) и gorod (градски). Широкото им приемане започна през 2011 г.
Камуфлаж EMR
Семейството от десени камуфлаж EMR се използва от финландските сили за отбрана върху униформите и другото им оборудване. Той е предоставен на широката общественост през 2016 г. Географското положение на Финландия изисква различен подход към камуфлажа. Тъй като промените не са свързани с терена, а по-скоро със сезоните, моделът M05 се предлага в горска версия и зимна версия за първите снеговалежи.
Моделът на гората по-долу, M05 Maastokuvio (модел на пейзажа), е стандартен камуфлаж за умерения пояс на финландските военни. Той представлява петнист дизайн от черно, маслиненозелено и ябълковозелено върху основа в земни тонове. Първата екипировка M05 е издадена на военнослужещите около 2007 г. и почти повсеместно е заменила по-стария модел M91 на въоръжение. В същото време още по-старият модел M62 все още се използва от парашутистите от Утинския полк, като кройката на екипировката M62 е по-подходяща за парашутни скокове.
Камуфлажът GreenZone на Пенкот
Камуфлажът GreenZone на Пенкот е разработен от британската компания Hyde Definition. Предлагана на пазара от 2009 г., фамилията модели PenCott предлага набор от камуфлажни модели за различни видове терени, включително пустиня и полупустиня, тревни площи и джунгла, планини и възвишения, градски райони, както и сняг и полусянка (слаба светлина).
Омногопосочен камуфлаж, който е успял да постигне отлични резултати, използвайки само четири цвята, което го прави по-ефективен от други видове „многоцелеви“ камуфлаж, предлагани днес на пазара. В момента се предлагат четири модела: GreenZone (умерен климат), Badlands (полупустинен климат), Sandstorm (сух климат) и Snowdrift (арктически климат). Моделът Leatherneck е пуснат през 2017 г., като е използвана същата цветова палитра като тази на USMC MARPAT.
Камуфлажът Scorpion W2
Камуфлажът Scorpion е разработен от Лабораториите Natick./b> на американската армия в сътрудничество с Crye Industries като част от изпитанията на костюма през 2002 г., в резултат на които е създадена армейската бойна униформа (ACU). Той заменя предишния универсален камуфлаж (UCP), който е бил предназначен за бойната униформа на повечето американски войници. Този камуфлаж също така заема мястото на MultiCam – модел, използван за войниците, разположени в Афганистан.
Като лицензионните такси за камуфлажа MultiCam бяха счетени за прекомерни, американската армия се обърна към неговия предшественик – камуфлажа Scorpion. Последният е преработен от Армейския център за войнишки изследвания, развитие и инженеринг в Натик през 2009 г. и официално е наречен „камуфлаж Scorpion W2“ (регистриран през 2014 г.). В официалната номенклатура камуфлажът е известен като Оперативен камуфлажен модел (OCP).
Въпреки че се различава от MultiCam, разликите не са лесни за забелязване от нетренираното око. Една от забележителните разлики е, че основният или фоновият цвят на OCP се променя от светлозелен до светлокафяв в широки хоризонтални ивици. Друга разлика са вградените цветове, като OCP използва осем цвята, а специфичните нюанси са леко променени, за да се избегне нарушаване на авторските права. И накрая, OCP не включва вертикалните елементи, които бяха част от оригиналния камуфлаж MultiCam.
Камуфлажът ACU (Universal Camouflage Pattern)
Известен още като ACUPAT (Army Combat Uniform Pattern), камуфлажът ACU е един от най-революционните и противоречиви военни камуфлажи на всички времена. Следвайки стъпките на USMC, през 2004 г. американската армия приема свой собствен дигитален камуфлаж – ACU, известен също като Универсален камуфлажен модел (UCP).
Идеята зад концепцията за „универсален камуфлаж“ е да се осигури на войниците единна бойна униформа, способна да се адаптира към всички условия. По този начин войниците, разположени в различни географски райони, като например градски зони, пустини или гори/джунгли, вече няма да е необходимо да носят специализирани камуфлажни облекла. Камуфлажът ACU е много подобен на MARPAT и CADPAT.
След няколко години употреба се установи, че концепцията е почти универсален провал, като камуфлажът ACU не изпълнява ефективно ролята си в повечето среди. Официалната дата на изтичане на срока на годност на ACU в армията беше 1 октомври 2019 г., въпреки че на практика личният състав продължи да носи облекло с въпросния камуфлаж, докато успее да се сдобие със заместители с шарка OCP.
DBDU (Desert Battle Dress Uniform)
Този десен в пустинен стил, състоящ се от шест цвята, е ласкаво известен като „шоколадов чипс„, поради приликата на елементите му с тази любима съставка на бисквитите (шоколадови парченца). Униформите на американската армия, произведени в този модел, носят номенклатурата „Desert Battle Dress Uniform„, често съкращавана на камуфлажна DBDU.
Историята води началото си от 60-те години на миналия век, когато американската армия започва да търси камуфлажни модели, подходящи за пустинните райони. А също и за да предвиди необходимостта от изпращане на войски в Близкия изток в отговор на тотална война между Израел и околните арабски държави.
Един от моделите, тествани по време на пробната фаза, използва за основа на дизайна си скалистите пустини на Калифорния. Той се състои от два нюанса на средно кафяво върху по-широки площи от пясък и охра, осеяни с малки „скални“ форми в черно и почти бяло. Произвеждан основно между 1981 и 1991 г., той е използван широко от американските войници по време на учения в Синайската пустиня, както и по време на военни операции в Персийския залив (Пустинна буря) и Сомалия (Възстановяване на надеждата).
ДКУ (пустинна камуфлажна униформа)
Навремето стандартна, за военните сили на САЩ, униформата камуфлажна униформа DCU (Desert Camouflage Uniform), е непосредствен наследник на камуфлажната униформа DBDU, от която черпи вдъхновение. Визуално тя се отличава с трицветна структура, предназначена за използване в пустинята, съставена от тъмнокафяво, бледо маслиненозелено и бежово. DCU ще бъде разгърнат за първи път на експериментална основа през 1990 г., за да се изпробват уникалните му свойства.
DCU е проектиран специално за водене на бойни действия в пустинни райони, които са открити и без особености. Неговият предшественик DBDU се основава на предположението, че скалистите, пресечени терени ще бъдат по-подходящи за водене на бойни действия, отколкото по-обширните пустини на Ирак и Кувейт.
Отчитайки тази необходимост, образецът DCU влиза в сила през 1992 г. и е приет от всички американски сили през 1995 г. Това е стандартната униформа за операции в пустинята до появата на цифровите модели в началото на 2000 г.
Камуфлаж Flecktarn
Камуфлажът Flecktarn, известен също като Flecktarnmuster или Fleckentarn, е немският термин за „петнист камуфлаж“. Той представлява набор от деструктивни шарки, в които се смесват от три до шест цвята. Най-разпространеният е петцветен десен, състоящ се от черни, червеникавокафяви, тъмно маслиненозелени и светломаслиненозелени петна върху мъховозелен фон. Той представлява значителен напредък в областта на камуфлажа.
Няколко версии на камуфлажа Flecktarn са експериментирани от германските военни части преди използването им по време на Втората световна война. Съвременният Flecktarn се появява в края на 70-те години на ХХ век, когато западногерманските войски осъзнават необходимостта от нов модел, който да замени използваните тогава униформи в сивкав маслинов цвят. През 1991 г. Флектарн придобива известност, когато става униформен модел на обединена Германия. Той се радва и на международен успех, като други държави като Индия приемат версии на Flecktarn за своите униформи.
Камуфлаж „Тигрова ивица“
„Тигрова ивица“ е технически общ термин за семейство военни камуфлажи, използвани от Съединените щати през 60-те и 70-те години на ХХ век. Този особено агресивен модел е разработен, за да отговори на уникалните нужди на американските войски във Виетнам. L