Военната азбука

Военните сили изпълняват много задачи – от мироопазващи до евакуационни операции – по целия свят. Единственото нещо, в което армията се отличава, обаче, е войната. Специализацията в тази грандиозна, но хаотична дисциплина изисква много подготовка, планиране и най-вече комуникация, защото информацията е кръвта на войната.

Комуникацията играе жизненоважна роля в почти всички дейности на военните, но не винаги е лесна, особено на големи разстояния и във враждебна среда. Ето защо е от съществено значение да се знае военната азбука, за да се комуникира по радио или телефон.

По ръководството на Пол Паси британски и френски преподаватели по чужди езици разработват Международната фонетична азбука (МФА) – система за фонетична транскрипция. Военните бързо осъзнават нейната ценност при предаването на букви по комуникационни линии, които са подложени на фонов шум или смущения в сигнала.

През тази статия ще разгледаме военната азбука. За какво се използва тя? Каква е нейната история? Какви са кодовите имена, използвани от Франция и НАТО за обозначаване на буквите от азбуката? Това са само част от въпросите, на които ще отговорим.

Военни шапки

Какво представлява военната азбука?

Военната азбука е кодифицирана система, в която буквите и цифрите са свързани с думите. Тя се използва от въоръжените сили на Съединените щати, Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) и Международната организация за гражданска авиация (ИКАО), а дори и от цивилни лица, за изписване на термини, фрази или за кодово общуване с помощта на отделни думи. Това е фонетична азбука, съставена от 26 кодови думи.

Тези думи се използват, за да се гарантира, че устният обмен е ясно разбран. Те се използват в армията, за да се избегнат недоразумения и да се комуникира с код. В свят, в който погрешното тълкуване може да доведе до загуба на човешки живот или други трагични последици, военната азбука е основен инструмент за комуникация както за военните, така и за цивилните.

Военна азбука за комуникация

Радиосъобщение „Поздрав“, използващо военната азбука на НАТО

Когато дадена дума се изписва, всяка от нейните букви се заменя със съответната дума, така че да се избегне двусмислието между сходни звуци (като „м“ и „н“, „п“ и „б“). Грешки е възможно да възникнат поради смущенията и статичното електричество, които често засягат радиопредаванията. Приемникът не може да види предавателя и следователно няма визуални доказателства, за да отстрани всякаква несигурност. Освен това думите, използвани в радиоазбуките, се различават в отделните държави или организации.

Какво е предназначението на военната азбука?

Използването на военната азбука дава възможност за минимизиране на грешките при изписването на поредица от букви по време на радиопредаване. Тя допринася за разбираемостта, яснотата и точността на съобщението. Това опростява комуникацията, ако се намираме в трудни условия, като например при голям шум, лошо приемане или ако разговаряме с човек с много различен от нашия акцент.

Тези трудности са особено неприятни и проблематични, когато се опитваме да съобщим точно определено понятие, като например име, адрес или сериен номер. Поради тази причина изписването на точните термини по разбираем начин с помощта на военната азбука е много ефективно. Дори в здравеопазването, където прецизната комуникация може да бъде въпрос на живот и смърт, професионалистите я подкрепят. ‍⚕️

За какво се използва военната азбука?

Военна азбука на НАТО – художествено произведение от CZACZAJA в DeviantArt

Защо се използва военната азбука?

Използването на военната азбука има няколко предимства за въоръжените сили и други организации, които трябва да комуникират ясно и точно. Ето някои причини, поради които е важно да се използва военната азбука:

  • Избягване на грешки в комуникацията: Използването на военната азбука улеснява избягването на грешки в комуникацията, дължащи се на объркване на буквите, особено в ситуации с висок фонов шум или нестабилни връзки.
  • Спестене на време: Военната азбука позволява бързо и ефективно предаване на информация, което е особено важно при извънредни ситуации или военни операции, където всяка секунда е от значение.
  • Улеснена многоезична комуникация : Военната азбука е широко използвана в целия свят, което улеснява комуникацията между хора, говорещи различни езици.
  • Осигуряване на сигурността : Използването на военната азбука може да помогне за запазване на сигурността на военните операции, като не позволява на врагове или шпиони да прихващат или разбират комуникациите.

В обобщение, използването на военната азбука е важно за осигуряване на ясна и точна комуникация в среда, в която комуникацията може да бъде трудна, включително в извънредни ситуации и при военни операции.

История и произход на военната азбука

Първите версии на военната азбука се появяват в началото на ХХ век. Технологията AM радио позволява на пилотите да координират действията си с наземния контролен център, но слабият сигнал и радиосмущенията предизвикват чести грешки. За да решат този проблем, авиокомпаниите започват да използват кодови думи за обозначаване на буквите, които лесно се объркват. Тази нова терминология им помогнала да комуникират както по-ефективно, така и тайно.

В 1904 г. британската армия и Кралският флот въвеждат първата пълна ортографска азбука. По време на Първата световна война тази азбука ще бъде модифицирана и ще се превърне в радиоазбуката на РАФ. Ето кодовите думи, използвани от британските сили по онова време: Apples, Butter, Charlie, Duff, Edward, Freddy, Fb>George, Harry, Ink, Johnnie, King, London, Monkey, Nuts, Orange, Pudding, Queenie, Robert, Sugar, Tommy, Uncle, Vinegar, William, Xerxes, Yellow, Zebra.

Радио от Първата световна война

Селска радиостанция, маскирана с храсти и слама, около 1918 г.

През 20-те години на XX век Международният съюз по далекосъобщения (ITU) създава първата международно призната фонетична азбука. В нея са включени имена на градове от цял свят, като напр: AМстердам, BАлтимор, CАсабланка, DАнемарк, EДисън, FЛорида, Америка, Америка, CАмарка, EДисънb>Gалиполи, Hавана, Iталия, Jирусалим, Kилограм, Lиверпул, M<адагаскар, Nню Йорк, Oсло, Pарис, Qбека, Rома, Sантиаго, Tриполи, Uпсала, Vаленсия, Wашингтон, Xантипа, Yокохама, Zурих.

По-късно, през 1927 г., Международният телеграфен съюз (ITU) разработва ортографна азбука за телеграмна комуникация. С течение на времето тази система придобива популярност. Към началото на Втората световна война повечето търговски авиокомпании по света използват кодовите думи на ITU.

Следващото голямо развитие настъпва през 1941 г., по време на Втората световна война. По това време Съединените щати създават обща азбука за изписване на всички клонове на въоръжените сили. Така се ражда азбуката на Ейбъл Бейкър Чарли. Тя може да се чуе във филми и телевизионни предавания от 50-те години на ХХ век или в съвременни филмови изображения на Втората световна война, като например „Спасяването на редник Райън“.

Абсолютната азбука Able Baker Charlie дава началото на следните кодови имена:

Абсолютната азбука Able Baker Charlie е създадена през 1934 г., когато е била използвана в САЩ: Able, Baker, Charlie, Dog, Easy, Fox, Able, Baker, Charlie, Dog, Easy, Foxb>George, How, Item, Jig, King, Love, Mike, Nan, Oboe, Peter, Queen, Roger, Sugar, T<are, Uncle, Victor, William, X-ray, Yoke, Zebra.

Военна радиокомуникация

Мъже от леката пехота на Дърам използват радиостанция и наблюдават врага, близо до Байо, Нормандия, на 11 юни 1944 г.

Честа критика към тези азбуки беше, че са по-скоро английски по състав. Нова версия, включваща звуци, общи за английския, френския и испанския език, е предложена от Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) и влиза в сила на 1 ноември 1951 г. само за гражданската авиация. ✈️ Той е подобен на използвания днес. Ето кодовите наименования: Алфа, Браво, Кока, Делта, Ехо, Фокстрот, Голд, Хотел, Индия, Джулиет, Кило, Лима, Метро, Нектар, Оскар, Папа, Квебек, Ромео, Сиера, Танго, Юнион, Виктор, Уиски, Екстра, Янки, Зулу.

Въпреки че армиите и НАТО продължават да следват азбуката „Ейбъл Бейкър Чарли“, необходимостта от универсална фонетична азбука остава. Извършена е ревизия, ръководена от съюзниците от НАТО (САЩ и Обединеното кралство). This proposal to modify only the words for the letters C, M, N, U и X е представено на ИКАО, но е проведен дебат относно кодовата дума за буквата N (Nectar или November).

На 8 април 1955 г. Постоянният съвет на Северноатлантическия военен комитет уведомява, че независимо от това дали предложението е одобрено от ИКАО, азбуката ще бъде „приета и въведена в действие за използване от НАТО на 1 януари 1956 г.„.

Радиооператор от Втората световна война

Италиански радиотелефонен оператор.

Съюзниците се колебаят дали да приемат азбуката за национална употреба, докато ИКАО не се произнесе по предложението, създавайки доста странна ситуация, в която военните командвания на НАТО ще бъдат единствените, които ще използват предложената фонетична азбука. За щастие тази ситуация не продължава дълго, тъй като ИКАО одобрява азбуката, като думата november става кодова дума за буквата N.

На 21 февруари 1956 г. държавите членки са информирани, „че новата фонетична азбука ще влезе в сила в НАТО на 1 март 1956 г.„. Международният съюз по далекосъобщения (ITU) я приема официално няколко години по-късно, превръщайки я в утвърдената универсална фонетична азбука, регулираща всички военни, граждански и любителски радиокомуникации. Тъй като именно съюзниците от НАТО инициират окончателната редакция, сега тя е известна като Азбука на НАТО.

Френска военна азбука

Френската военна азбука, известна също като Френска радиоазбука, е система от кодови имена, използвана за опростяване на изписването на букви и цифри при комуникация по телефон или радио. Целта на тази процедура е да се предаде дума, чиято начална буква съответства на буквата от азбуката, която искате да предадете на приемника. C за Селестин е акрофония.

По онова време сигналите за радиовръзка се влияят от паразити и смущения. Това породило необходимостта от подходяща система за кодиране, която да направи тези предавания по-практични и разбираеми.

Франция признава фонетичната азбука на НАТО (Алфа, Браво, Чарли) за въздушния трафик и службите за спешна помощ, но има и национална версия, която е почти изцяло съставена от имена. Ето кодовите имена, използвани за обозначаване на 26-те букви от азбуката:

 Азбука Френски код
A Anatole
B Berthe
C Cestin
D Dжелани
E Eugene
F François
G Gaston
H Henri
I Irma
J Joseph
K Kléber
L Louis
M Marcel
N Nicolas
O Oscar
P Pierre
Q Quintal
R Raoul
S Suzanne
T Theresis
U Ursule
V Victor
W William
X Xavier
Y Yvonne
Z Z

Използвана в радиотелефонията като метод за комуникация за бързо и ефикасно предаване на тайни или не толкова тайни съобщения, военната азбука е задължителна сред силите на френската армия. Научете повече за френската военна цифрова азбука по-долу:

Числа Френски код
0 Нула
1 One
2 Два
3 Три
4 Четири
5 Five
6 Six
7 Seven
8 Eight
9

Стадартизирана от Международния съюз по далекосъобщения (МСД), фонетичната азбука на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) произлиза от различните радиоазбуки, използвани от въоръжените сили на САЩ. Тя се използва и от Международната организация за гражданска авиация (ИКАО).

Позната още като „международна военна азбука“ или „алфабет алфа браво чарли„, военната азбука на НАТО (на английски: NATO) е създадена с цел да се превърне в универсална фонетична азбука. Целта на последната беше да се преодолеят проблемите, произтичащи от използването на различни азбуки от различни държави и организации. Военната азбука на НАТО, се превърна в широко разпространена азбука, която днес се използва от :

  • Пожарната команда
  • Националните полицейски сили
  • Жендармерията (жандармерийска военна азбука)
  • Червения кръст
  • Гражданската отбрана
  • Гражданската сигурност
  • Националните и международните радиолюбители
  • Въоръжени сили (армия, военновъздушни и военноморски сили)
  • Специални сили (армия, военновъздушни и военноморски сили)

В таблицата по-долу са показани 26 радиокодови думи, свързани с всяка буква от фонетичната азбука на НАТО, нейният морзов код и произношение :

Литера Код на НАТО Код на Морс Фоника Проннация
A ● ▬ [ˈælfɑ] alfâ
B Bravo ▬ ● ● ● [‘brɑvo] brâvô
C Charlie ▬ ● ▬ ● [ˈᵗʃɑli] chârli
D Delta ▬ ● ● [ˈdɛltɑ] dèltâ
E Echo [ˈɛко] èkô
F Foxtrot ● ● ▬ ● [ˈfɔkstrɔt] foxtrot
G Golf ▬ ▬ ● [‘gɔlf] голф
H Hхотел ● ● ● ● [hoˈtɛl] hôtèl
I IИндия ● ● [ˈɪndi.ɑ] inndïâ
J Juliett ● ▬ ▬ ▬ [‘dʒuliɛt] djulïèt
K Kilo ▬ ● ▬ [ˈkilo] kilô
L Lima ● ▬ ● ● [ˈлимɑ] лимà
M Mike ▬ ▬ [‘mɑjk] maïk
N Nоктомври ▬ ● [noˈvɛmbə] novemmbe
O Oscar ▬ ▬ ▬ [ˈ’ɔskɑ] oscâ
P Papa ● ▬ ▬ ● [pəˈpɑ] пепа
Q Quebec ▬ ▬ ● ▬ [kɛˈbɛk] kèbèk
R Romeo ● ▬ ● [ˈromi.o] rômïô
S Sierra ● ● ● [siˈɛrɑ] sïèrâ
T Tango [ˈtaŋɡo] tanngô
U Uniform ● ● ▬ [ˈ’junɪfɔm] younifomm
V Victor ● ● ● ▬ [ˈvɪktɑ] viktâ
W Whiskey ● ▬ ▬ [ˈwɪski] ouiski
X X-ray ▬ ● ● ▬ [‘ɛksˈrei] èksrèy
Y Yankee ▬ ● ▬ ▬ [ˈjaŋki] yannki
Z Zulu ▬ ▬ ● ● [ˈzulu] zoulou
0 Zero ▬ ▬ ▬ ▬ [‘zirəʊ] zireuw
1 Един ● ▬ ▬ ▬ ▬ [‘wʌn] ouann
2 Два ● ● ▬ ▬ ▬ [‘tu] tou
3 Три ● ● ● ▬ ▬ [‘θri] ssri
4 Четири ● ● ● ● ▬ [ f’o: ] fô-r
5 Пет ● ● ● ● ● [‘fɑjv] faïv
6 Six ▬ ● ● ● ● [‘sɪks] siks
7 Седем ▬ ▬ ● ● ● [ˈsɛvən] sèvenn
8 8 ▬ ▬ ▬ ● ● [‘eit] eit
9 Девет ▬ ▬ ▬ ▬ ● [ˈnajn] naïn

В азбуката на НАТО препинателните знаци са обозначени с име, с няколко изключения: Дефисът (-) се нарича тире, точката (.) се нарича стоп, а десетичната запетая се нарича точка или десетична точка.

Противно на това, което подсказва името ѝ, фонетичната азбука на НАТО не е фонетична азбука. Фонетичните азбуки се използват за обозначаване, посредством символи или кодове, на звука на дадена дума или буква. Фонетичната азбука на НАТО е по-скоро ортографска азбука (известна също като телефонна азбука, радио азбука, азбука за правопис или азбука за гласови процедури).

Подобно на фонетичната азбука на НАТО, тези ортографски азбуки се използват за избягване на недоразумения, дължащи се на трудни за изписване думи, различно произношение или лоша телефонна комуникация. Те не бива да се бъркат със системите за фонетична транскрипция, като например Международната фонетична азбука (IPA).

Разшифровайте тайния код

Това пълно ръководство ви предоставя всичко, което трябва да знаете, за да научите и използвате военната азбука. Научихте кодовите думи, които съответстват на всяка от 26-те букви на азбуката, за да общувате по-ясно, както и нейната история.

Военната азбука е завладяващ метод, който все още се използва в армиите по целия свят. Сега, ако някой ви попита, можете да споделите знанията си за военната азбука. Можете дори да изпращате шифровани съобщения!

Накрая сътворихме за вас кодирано съобщение, съдържащо секретен промоционален код за еднократно използване в нашия магазин. От вас зависи да го разшифровате, като този път използвате френската военна азбука: „Suzanne, Oscar, Louis, Désiré, Anatole, Thérèse, Un, Cinq“. Успех ви желая!

Военни раници

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *