Въздушните пилоти се сблъскват с проблеми, свързани с височината, още от самото начало на въздушните боеве. Често те са смятали, че летенето ниско е най-добрият вариант. Като цяло височината зависи от метеорологичните условия, остротата на зрението и прикритието, което предлага естеството на терена.
Изтребителите, които са много по-бързи от другите военни самолети, летят на по-високо ниво. Като се има предвид това, можем да се запитаме защо изтребителите летят ниско? Кои са основните причини, поради които те летят ниско? Какви са предимствата или недостатъците на летенето ниско за изтребителите? ✈️
Да разберем тези различни причини, поради които изтребителите могат да летят толкова ниско.
Рафал на Dassault Aviation прелита над Париж на малка височина
Научен полет на военни самолети на малка височина
Научен полет на военни самолети на малка височина включва полети на военни въздухоплавателни средства на малка височина, за да се подготвят техните екипажи и друг военен персонал (например войските за противовъздушна отбрана) за полети в близост до земята по време на война. Видовете военни въздухоплавателни средства могат да включват изтребители, щурмови самолети, транспортни самолети и хеликоптери.
Каквато и да е мисията, пилотите на изтребители трябва да са готови да реагират по всяко време и на всяко място, изпълнявайки задачата възможно най-ефективно, често без време за подготовка. В изключително редки случаи изтребител може да бъде призован да прелети над град на много малка височина, за да ескортира самолет в рамките на военни учения. ️
Тези упражнения на военновъздушните сили, които на пръв поглед не са нищо необичайно, могат да предизвикат безпокойство сред цивилното население поради шумовото замърсяване, което предизвикват. Това важи с особена сила, когато маневрата изисква изтребителят да се приземи в близост до жилища.
Изтребител F-15 извършва летателно учение на ниска височина в планините на Уелс (Уелс)
Някои държави разполагат с военни резерви, достатъчно големи, за да се провежда това обучение, без да се засяга цивилното население. В по-малките държави, като например Европа, може да има напрежение между военните и местното население, главно поради шума от самолетите.
Мисии за разузнаване и прихващане
Изтребителите избират ниски полети, за да избегнат откриване или насочване от страна на противника. При лошо време също така е за предпочитане, ако не и важно, да останат във видимост към земята или водата. Ниското летене е и основно умение при операции по търсене и спасяване.
Военните пилоти на изтребители се обучават да летят ниско и бързо. Те се крият зад хълмове и зад планини, за да заблудят откриването на вълните на тактическите радари. Някои изтребители се движат достатъчно бързо, за да избегнат да бъдат насочени към тях. Летенето е умение, което се губи, така че всеки пилот на изтребител и атакуващ пилот трябва да тренира периодично за тези полети на ниско ниво. ⛰️
Изтребител Panavia Tornado на Кралските военновъздушни сили, летящ на много малка височина – Commons Wikimedia
Изтребител, летящ на много малка височина
Военните операции в подкрепа или за поддържане на мира и хуманитарната помощ може да изискват нисколетящи мисии. От пилотите на изтребители все повече се очаква да осигуряват близка въздушна поддръжка на сухопътните войски.
За командирите височината е тактически актив, придобит с времето, точността и инстинкта за оцеляване. Целта е да се избере оперативна височина, която да изпълни мисията, като същевременно даде на изтребителя възможно най-голям контрол върху рисковете и ползите в бойното пространство. ⚔️
Изтребителите могат да получат и задача да летят на малка височина, за да идентифицират наземни цели или да прехванат вражески самолети.
Франция разполага с изтребители, оборудвани с ядрени оръжия, които могат да бъдат изстрелвани на малка височина. Те съставляват така наречените ударни сили или ядрени сили за възпиране. Постоянното обучение е от съществено значение, тъй като уменията за работа на малка височина не се придобиват лесно и без редовна практика лесно се губят.
Изтребител Mirage 2000, прелетял над Оаза на много малка височина – Maïlys Jans
Опасностите от летенето на малка височина
- Риск от сблъсък с други въздухоплавателни средства.
- Риск от сблъсък с различни препятствия, като дървета, птици, сгради, електрически жици и стълбове.
- Повишен риск от катастрофи на земята, както и в морето.
- Ограничено време за реакция в случай на пилотска грешка или повреда на системата на въздухоплавателното средство.
- Шумът може да смущава и цивилни граждани и животни.
Формировка от изтребители, прелитащи над Сидни
Цивилни и военни самолети се конкурират за въздушното пространство, което с годините става все по-пренаселено. Военните са наясно, че трябва да бъдат бдителни и да сведат до минимум неудобствата и опасностите за цивилните граждани. ⚠️
На най-бързите изтребители логично произвеждат най-много шум заради много мощните си турбореактивни двигатели с доизгаряне, като не забравяме и звуковия бум, който създават, след като преминат звуковата бариера.
Ограничават се часовете за летене и пилотите се учат да не прелитат над градовете. Установени са минимални височини, които трябва да се спазват, когато се лети над агломерации. Все още е рядкост, но в изключителни ситуации е възможно да се чуят турбореактивните двигатели на изтребител над главата.